Yağ kaynaklı kök hücrelerin radyasyon hasarına uğramış alanlardan kaldırılan rastgele cilt fleplerin yaşayabilirliğine olan etkisi
Effects of adipose derived mesenchimal stem cells on random pattern skin flaps viability in radiotherapy applied tissue
  1. Tez No: 457612
  2. Yazar: MUSTAFA HASDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AĞIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş: Özellikle neoplastik hastalıkların tedavisinde adjuvan radyoterapi uygulaması yaygındır. Fakat radyoterapi sonrası radyonekroz gelişirse rekonstrüksiyonu güçtür. Radyoterapi uygulanmış dokuda sYD-MKH'ler ile random patern flep yaşayabilirliğinin araştırdık. Gereç ve Yöntem: sYD-MKH'ler KOÜ-KÖGEM'de, yağ dokusu kullanılarak elde edildi. sYD-MKH'ler verildikleri dokuda izlenebilmeleri için GFP ile işaretlendi. 40 adet ortalama ağırlıkları 250-350 gr olan 40 adet erkek Sprague–Dawley cinsi sıçan kullanıldı. Sıçanlar A (Kontrol), B (Kök hücre), C (Radyoterapi) ve D (Radyoterapi + Kök hücre) gruplarına ayrıldı. C ve D gruplarına 20 Gy tek doz radyoterapi verildi. 8. hafta 3x10 cm'lik random flepler kaldırılırken, B ve D gruplarda fleplere kök hücre enjekte edildi. 7. gün tüm fleplerde, yaşayabilirlik ölçümü, damar sayımı, histopatolojik ve immünositokimyasal incelemeler yapıldı. A ve C gruplarında ağırlık ve hemogram değişimleri değerlendirildi. Bulgular: A,B, C ve D gruplarında sırası ile flep canlı alanların tüm flep alanına oranları ortalamaları % 40,46; % 60,07; % 40,90; %56,13'dür. İstatistiksel olarak kök hücre verilen B ve D gruplarında anlamlı artış izlenmiştir. İstatistiksel olarak sadece B grubunda anlamlı artış bulunmuştur. GFP işaretli kök hücrelerin uygulandığı fleplerin damar yapısına katıldığı immonositokimyasal olarak gösterildi. Radyoterapi verilen grupta kök hücre enjeksiyonu sonrası fleplerde histopatolojik iyileşme tespit edilmiştir. A grubunda ağırlık artışı istatistiksel olarak anlamlıyken C grubunda değildi. C grubunda A grubuna göre beyaz küre istatistiksel olarak artarken hemoglobin, hematokrit ve trombositte anlamlı bir değişim saptanmamıştır. Sonuç: Çalışmamızda sYD-MKH'lerin radyoterapinin cilt üzerine olan olumsuz etkilerini iyileştirerek flep yaşayabilirliğini artırdığını gördük. YDKKH'lerin uygulama bölgesi, zamanlaması, dozu ve etki mekanizması hakkında ileri ve detaylı araştırmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Introduction: Adjuvant radiotherapy is commonly used especially in the treatment of neoplastic diseases. But if radio-necrosis develops after radiotherapy, reconstruction will be difficult. We investigated viability of random pattern flap with Rat Adipose Derived Mesenchimal Stem Cell (rAD-MSC) in radiotherapy applied tissue. Materials and Methods: An average weight of 250-350 g total 40 male Sprague-Dawley rats were used. Rats were divided into four groups. 20 Gy single dose radiotherapy. In 8th week while 3x10 cm random pattern flaps were raised; stem cells injected to B and D groups. In seventh day the viability measurement, vessel count, histopathological and immunocytochemical examinations were performed in all flaps. Weight changes and complete blood count were evaluated in A and C groups. Results: In B and D groups which were given stem cell we observed statistically significant increase. Statistically significant increases were found only in group B. GFP-marked stem cells participate in the implementation of the vascular structure of the flap was shown by immunohistochemistry. In the group given radiotherapy have been identified histologic healing after the injection of stem cells. While weight gain in group A was statistically significant, in group C was not. In group C compared with group A white blood cell increased statistically but hemoglobin, hematocrit and platelets did not appear to change significantly. Conclusion: In our study we observed that rAD-MSC's improving the adverse effects of radiation on skin flaps and flap viability. Further research is needed for application area, timing, dose and mode of action for rAD-MSC.