Sıçandaki tam kat doku kaybı modelinde, kompozit miyokutanöz greft ve vegf geni transfekte edilmiş yağ doku kaynaklı mezenkimal kök hücre kombine kullanımının greft üzerindeki etkilerinin araştırılması
Effects of combined usage of composit myocutaneous graft and vegf transfected adipose derived mesenchymal stem cells on rat model of full thickness tissue defect
- Tez No: 457611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TONGUÇ İŞKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yanıklar, kazalar, kitle eksizyonları gibi birçok durum sonrasında geniş ve kompleks açık yaralar oluşabilmektedir. Bu yaraların onarımda en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesi greft ile onarımlardır. Etki mekanizmaları aydınlatıldıkça daha da popüler bir tedavi haline gelen kök hücre uygulamaları günümüzde farklı tıp branşları tarafından kullanılmaktadır. Çalışmamızın amacı kök hücrelerin dokuda yeni damar oluşumunu arttırıcı ve yara iyileşmesini hızlandırıcı etkilerinden faydalanarak büyük alanlarda kompozit greftlerin tek seansta uygulanabilmesini sağlayabilmektir. Çalışmaya 40 adet ağırlıkları 351–465 gr. arasında değişen Wistar albino cinsi erkek sıçanlar dahil edildi. Sıçanlar rastgele dört gruba bölündü. Sıçanların sırtında 3x3cm tam kat doku kaybı oluşturuldu. Oluşturulan doku kaybı onarımı için cerrahi olarak çıkarılan doku panniculus carnosus kasını da içerecek şekilde kompozit greft olarak kullanıldı. Çalışmamızda VEGF geni trasfekte edilmiş yağ doku kaynaklı kök hücreler iki farklı uygulama yöntemi ile kullanıldı. Deney gruplarından birinde deneklere kök hücre enjekte edilerek, diğerinde tek tabaka olacak şekilde kök hücre“cell sheet”olarak uygulandı. Sıçanlar 4 hafta boyunca takip edildi. 2. hafta sonunda tie-over pansumanları açılan sıçanlar haftalık olarak standart olarak fotoğraflandı ve sağlam gerft alanı ölçümleri yapıldı. 4. hafta sonunda sıçanlar sakrifiye edilerek greftlerden alınan örnekler mikroskopik olarak ve immunfloresan boyama ile değerlendirildi. Greftlerdeki damar sayımları, kas miktarları ve yağ miktarları değerlendirildi. VEGF, IL6, CD31, TGF ve GFP boyamaları uygulandı. İstatistiksel olarak makroskopik ve mikroskopik olarak gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Large and complex defects can occur after burns, accidents and tumor resections. Skin grafts are frequently used for treatment of these defects. Stem cell therapies which have increasing popularity due to discovered new effect mechanisms, are used in some medical departments. Aim of our study is to use neovascularisation and healing effects of stem cell therapy to increase the survival rate of large composit grafts in single stage application. The study was planned in 40 male Wistar albino rats, weights between 351-465gr. Rats were randomly divided into four groups. 3x3cm full thickness skin including panniculus carnosus muscle was surgically removed from the back of the rats and a complex skin defect was made. Adipose derivated VEGF gene transfected stem cells were used with two different methods. In the first experiment group stem cells were used with injection, in the second experiment group stem cells were used as a cell sheet. Rats were followed four weeks. After the second week tie-over dressings were removed and standart photographs were taken in weekly basis to evaluate macroscopic area. After four weeks rats were sacrified and samples were evaluated with immunfluorescent and microscopic methods. Vascular count, fat and muscle mass was evaluated. VEGF, IL6, CD31, TGF and GFP dyes were used. Statistically no signifficant difference were found between the groups.