Deneysel olarak oluşturulan, kontamine edilmiş kritik boyuttaki kemik defektlerinde nigella sativa'nın (timokinon) kemik iyileşmesi üzerine etkilerinin histolojik ve histomorfometrik olarak incelenmesi
Histological and histomorphometric evaluation of nigella sativa (thymoquinone) on bone healing in contaminated experimental bone defects
- Tez No: 457621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA ÖZÇAKIR TOMRUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
YILMAZ, A. (2016) Deneysel olarak oluşturulan, Porphyromonas gingivalis ile kontamine edilmiş kritik boyuttaki kemik defektlerinde Nigella Sativa'nın (Timokinon) kemik iyileşmesi üzerine histolojik ve histomorfometrik etkilerinin incelenmesi, Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Doktora Tezi, İstanbul. Bu deneysel çalışmanın amacı, Nigella sativa (N. Sativa) içeren kollajen membranın P. gingivalis ile enfekte edilen kritik boyutlu kemik defektlerinde kemik iyileşmesi üzerine olan etkisinin histolojik ve histomorfometrik olarak incelenmesidir. Çalışmamızda 42 adet ortalama 250±20 gr ağırlığında dişi Sprague Dawley cinsi sıçan kullanıldı. Sıçanlar randomize olarak altı gruba ayrıldı. Deneklerin tibialarına 3x3 mm boyutunda tek defekt açıldı. Grup 1: Kontrol; Kritik boyutlu defekt bölgesi kendi kendine iyileşmeye bırakıldı. Grup 2: PG; Kritik boyutlu defekt bölgesi, P. gingivalis ile kontamine edilerek hiçbir tedavi uygulamadan kendi kendine iyileşmeye bırakıldı. Grup 3: L-KOL; Kritik boyutlu defekt bölgesine lokal olarak kollajen membran uygulandı. Grup 4: PG+L-KOL; Kritik boyutlu defekt bölgesi P. gingivalis ile kontamine edilip, lokal olarak kollajen membran uygulandı. Grup 5: L-KOL+NS; Kritik boyutlu defekt bölgesine lokal olarak N. sativa içeren kollajen membran uygulandı. Grup 6: PG+L-KOL+NS; Kritik boyutlu defekt bölgesi P. gingivalis ile kontamine edilip lokal olarak N. sativa içeren kollajen membran uygulandı. Deney hayvanları ise 28. günde sakrifiye edildikten sonra histolojik ve histomorfometrik olarak değerlendirildi. İnceleme esnasında bütün gruplardan elde edilen kesitler, yeni kemik oluşumu, yeni kemik yüzeyindeki osteoblast sayısı, kapiller yoğunluk ve doku yanıtı açısından değerlendirildi. Yeni kemik oluşumu N.
Özet (Çeviri)
YILMAZ, A. (2016). Histological and Histomorphometric Evaluation of Nigella sativa (Thymoquinone) containing collagen membrane on Bone Healing in Experimental Bone Defects contaminated with Porphyromonas gingivalis. Yeditepe University, Health Sciences Institute, Department of Oral and Maxillofacial Surgery, PhD Thesis, İstanbul. The aim of this study was to evaluate the influence of Nigella Sativa (N. sativa) containing collagen membrane on bone healing in experimental critical size bone defects contaminated with Porphyromonas gingivalis (P. gingivalis), both histologically and histomorphometrically. Forty two female Sprague Dawley rats, weighing 250±20 g were used in this study. Rats were randomly divided into six groups. 3x3mm defects were created on tibia of each rat. The following procedures were performed for each group: Group 1 (Control group): Only critical size defect was created; Group 2 (PG): critical size defect was created and contaminated with P. gingivalis; Group 3 (L-COL): critical size defect was created and covered with collagen membrane; Group 4 (PG-L-COL): critical size defect was created, contaminated with P. gingivalis and covered with collagen membrane; Group 5 (L-COL+NS): critical size defect was created and covered with collagen membrane containing N. sativa; Group 6 (PG+L-COL+NS): critical size defect was created, contaminated with P. gingivalis and covered with collagen membrane containing N. sativa. Rats were sacrificed at 28 days and evaluated both histologically and histomorphometrically. Quantitative measurement for new bone formation and osteoblast lining; semi-quantitative measurement of capillary intensities and tissue response were statistically analyzed. The new bone formation was significantly greater in the N.