Süperkritik akışkan enjeksiyon yöntemi ile nanolipozomal sistemlerin tasarımı
Design of nanoliposomal systems with supercritical fluid injection technique
  1. Tez No: 457708
  2. Yazar: MERVE PEMPELİYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR SALGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, süperkritik CO2 enjeksiyon yöntemi ile fosfatidilkolin ve kolesterol bileşimli lipitsel materyalin lipozomal formları sentezlenmiştir. Lipitlerin süperkritik CO2 ortamında doygun çözeltisi 60 oC ve 350 bar koşullarında hazırlandı. Doygun lipit çözeltisinin basıncı ani biçimde sodyum fosfat tampon ortamında daldırılmış olan bir 50 m çaplı kapiler restriktor sisteminden geçirilerek atmosferik koşullara düşürüldü. Bu süreçte çözücüsünden ayrılan lipitsel materyal moleküler düzeyde kendiliğinden hızlı biçimde organize olarak lipozomal formlar sentezlendi. Moleküler düzeyde lipit molekülleri su ile teması ettiklerinde hızlı biçimde termodinamik açıdan kararlı bir bilayer tabaka oluşturarak nano ya da mikro boyutlardaki su hacimlerini hapsetme potansiyeline sahiptir. Çalışmada, lipozomların ortalama hidrodinamik çaplarına ve zeta potansiyellerine etki eden enjeksiyon sıcaklığı (50-80 oC) ve süperkritik çözücü akış hızı (0.5-1.5 mL/dk) temel proses parametrelerinin etkisi araştırıldı. En uygun enjeksiyon sıcaklığı 60 oC ve süperkritik çözücü akış hızı 1 mL/dk olarak belirlendi. Bileşiminde molce %90 fosfatidilkolin ve %10 kolesterol bulunan lipitsel materyallerle ortalama hidrodinamik çapları 85-100 nm arasında değişen daha kararlı (zeta potansiyeli
Özet (Çeviri)
In this study, liposomal forms of phosphatidylcholine and cholesterol-combined lipid materials were synthesized by supercritical CO2 injection technique. A saturated solution of lipids in supercritical CO2 was prepared at 60 oC and 350 bar conditions. The pressure of the saturated lipid solution was reduced to atmospheric conditions by passing through a restrictor system of 50 μm diameter capillary which was immersed in the sodium phosphate buffer medium. At the molecular level, lipid molecules have the potential to trap nano- or micro-sized water volumes by rapidly forming a thermodynamically stable bilayer layer when they interact with water. In the study, the effect of the main process parameters such as the injection temperature (50-80 °C) and supercritical solvent flow rate (0.5-1.5 mL/min) on the average hydrodynamic diameters of the liposomes and their zeta potentials were investigated. Optimum injection temperature and supercritical solvent flow rate were determined as 60 oC and e was 1 mL/min, respectively. More stable (zeta potential