Stratejik çevresel değerlendirme uygulamasının planlama sistemine etkilerinin incelenmesi ve Sivas iline yönelik öneriler
The analysis of the impact of the application of strategic environmental assessment to the planning system and suggestions for Sivas
- Tez No: 457711
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SARIOĞLU CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED), sürdürülebilirliği hedef alan planlama yaklaşımının araçlarından birisi olarak birçok ülkede yaygın ve etkin olarak kullanılmaktadır. Fakat ÇED, sadece proje ölçeğinde koruyucu önlemler içerdiğinden birtakım endişelerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu doğrultuda yine sürdürülebilirliğin sağlanması için yeni bir kavram olarak Stratejik Çevresel Değerlendirme (SÇD) ortaya çıkmıştır. Tez çalışmasının yazımı esnasında SÇD Yönetmeliği halen taslak halinde olup Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından alınan bilgilerde ilgili yönetmeliğin önümüzdeki dönemlerde ülkemizin yasal mevzuatındaki yerini alacağı belirtilmiştir. Ülkemizde SÇD'nin ilerleyen dönemlerde plan ve programlara uygulanması ile birlikte bu durum ÇED süreçlerine de olumlu bir şekilde yansıyacak olup ÇED süreçlerine yön verilmiş olacaktır. En önemlisi ise, plan/program ve politikaların çevre üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkileri sistematik bir süreç içerisinde değerlendirilmiş olacaktır Bu tez çalışmasında, çevrenin korunması ve çevresel değerlendirmede iki araç olarak karşımıza çıkan ÇED ve SÇD kavramları tanımlanarak, bu iki kavramın amacı ve önemine değinilmiştir. SÇD kavramı genel olarak ele alınarak, Planlama-SÇD İlişkisi ve direk olarak SÇD uygulanacak plan/programlardan bazıları hakkında da genel bilgiler verilmiştir. ÇED-SÇD ve ÇED Raporu-SÇD Raporu arasındaki farklılıklar ele alınmış ayrıca Türkiye'de ÇED ve SÇD kavramlarının yasal çerçevedeki yerinden de bahsedilerek, Türkiye'de uygulanan SÇD pilot çalışmalarına da değinilmiştir. Son olarak SÇD'nin uygulanabildiği sektörlerden bir tanesi olan Su Yönetimi Sektörü Sivas İli için ele alınmış ayrıca yine Sivas İli için SÇD kapsamında birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Environmental Impact Assessment (EIA) is used actively in many countries as a tool of planning approach that aims sustainability. However, the EIA has caused some concerns because it only includes protective measures at the project scale. In this direction, Strategic Environmental Assessment (SEA) has emerged as a new concept to ensure sustainability. During the writing of the thesis, the SEA Regulation is still in draft form and it is stated that the relevant regulation will take place in the legislations of our country in the coming periods in the information received by the authorities of the Ministry of Environment and Urbanization. In our country Application of SEA to the plans and programs in the future will positively affect EIA and will direct EIA processes in the future. The most important part of this is the evaluation of plans, programs and projects in a long-term systematical process. In this study EIA and SEA (two ways of environmental protection and environmental assessment) are defined; aim and importance of these concepts have been explained. SEA has been generally defined, the relationship between Planning and SEA has been shown, plans and projects that include SEA have been presented; the differences between EIA and SEA, the differences between EIA report and SEA report have been explained. In addition, legal position of them in Turkey has been explained. SEA programs in Turkey have been explained. Lastly, there have been some explanations related to SEA for the example of Sivas according to three pilot projects in Turkey.