Inspection factors affecting the selection of techniques for bridge maintenance, repair and rebuild
Köprülerin bakım, onarım ve yeniden inşası için seçilen teknikleri etkileyen denetim faktörleri
  1. Tez No: 457730
  2. Yazar: HAYDER HUSSEIN MOULA MOULA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI PELİN GÜRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Köprü çürümesine neden olan sayısız değişkenler, değerlendirme teknikleri süreci tarafından etkilenebilir ve daha karmaşık hale gelebilir. .Köprülere uygulanabilen hâlihazırdaki basitleştirilmiş metotlar(pratik derecelendirme) güvenilebilir yardımcı durum değerlendirme çerçevesi ve yapısında uygulanmaz ve istisnai olarak sübjektiftir. Ancak, daha sağlam teknikler tek bir köprü için kabul edilmiştir. Bu nedenle, köprü değerlendirilmesinde başarılı olacak kullanışlı ve mükemmel bir sistem gerekmektedir. İnşa ve diğer ani dış etkilerin yanında organizasyonun hayati derecede öneme sahip halatlarda ve köprüde hayal kırıklığı yaşatması, trafik, yol ve günlük kullanımdaki yetersizliklerden kaynaklı olarak can ve mal kaybına neden olabilir. Var olan yapılar düzenli olarak iç denetim adına kontrol edilmeli ve bazı tedbirler güvenliği artırmak için hayata geçirilmelidir. Gözden geçirilmesi gereken köprüler üstyapı, altyapı, güverte ve metodolojiler olarak sıralanacaktır. Belirli aralıklarla yapılan araştırmaların kalitesi ve bu görevleri ifa ederken kullanılan metotlar daha önce bahsi geçen Iraktaki uzatmaların güncel durumu ve ABD'deki hâlihazırdaki pratiklere mükemmel bir referans veren bakış açıları içinde konuşulmaktadır. Belirli gündemlerden oluşan derece-esaslı önerilen özelleştirme ön plana çıkmaktadır. Değerlendirme ve anlayış iki bağlamsal soruşturma yardımı ile gösterilmiştir ve Bağdat'ta birkaç köprü arasından seçilmiştir. Müdürlerin geniş çaplı birçok mesele ile başa çıkabilmesi için bir araç olarak Karar Destek Sistemi (KDS) kullanılır; böylelikle köprü onarımı için belirli bir metot meydana gelir. Asıl hedef köprü onarımı için teknik üzerine yoğunlaştırılmış karar vermektir. Bunun amacı ise halihazırdaki varlıkları yeterli desteklenebilirlik ve kullanılabilirlik ile korumaktır. Yani bu çalışmada nicel adımlar atılmaktadır. Teknik iki aşamayı her aşamadaki birçok farklı adımlar ile entegre eder. Birinci aşama durum değerlendirme ve köprülerin etkililiği için yapılan koordineli bakım konumlandırması ihtiyacı üzerine yoğunlaşır. İkinci aşama ise en iyi iyileştirme tekniğini seçmek için çok kriterli temel rehberlik metodunu içerir. En iyi bakım önerisi kararını vermek için kullanılan metodoloji önceki tekniklerin yansımalarının sonuçlarını kullanarak tavsiye edilen ve temel ön şart olarak sunulan yöntemdir. TOPSIS için kullanılan metot, tartı göstergeleri için Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve öz vektörü kullanan karar inceleme sistemi olarak uygulanır.
Özet (Çeviri)
Numerous variables that cause bridge decay can be influenced the rating techniques process and make it complex. Present simplified methods (practical rating) that can be applied to bridges are not given a dependable auxiliary condition appraisal framework, structure and are exceptionally subjective. However, more solid techniques are acknowledged for a single bridge. Therefore it is required to develop a useful and perfect system, accomplished of evaluation bridges. Lacks in building and other sudden outside effects, The disappointment of organization at vital lifelines, bridges, can prompt loss of lives and belongings, traffic, roads, and insufficiencies in day by day use. Existing structures ought to be occasionally checked for inner guidance and major cautious works to be actualized to expand the security. Bridges to be reviewed would be ordered as superstructure, substructure, deck, and methodologies. The qualification for intermittent investigations and the methods for taking care of these tasks are talked about inside the system of previously mentioned viewpoints with excellent reference to the present circumstance of extensions in Iraq and current practices in the USA. Made out of sets of agendas, is proposed, rank-based prioritization of occasions is distinguished. The assessment and understanding are shown with the assistance of a two contextual investigations, chose among a few bridges in Baghdad. The utilization of Decision Support System (DSS) as a tool for serving managers to deal with an extensive variety of issues so that it will be the specific method as a direction for bridges treatment. The main goal is to produce decision concentrate on technique for bridge treatment with the purpose of preserve standing assets through sufficient of prosperity, usability, and supportability.So quantitative steps have been making In this study. The technique integrates two stages with various strides in every stage: Stage one is focused on condition evaluation and need positioning of bridge undertakings which makes utilization of a coordinated need taking care of the auxiliary and effectiveness of the bridges. Stage two incorporates a multi-criteria basic guidance method which can choose the best remediation technique. A methodology for the decision of the best taking care of proposition is in like manner recommended using the output of the prior techniques reflection about some as factors as the essential prerequisite. The Method for (TOPSIS) is applied as a decision examination system that uses the eigenvector process of the Analytical Hierarchy Process (AHP) for gauges weighing scale.