Kentsel dönüşüm alanı karar sürecinin çok kriterli karar analizi kullanılarak modellenmesi
Modelling decision process of urban transformation area by using multi-criteria decision analysis
  1. Tez No: 457790
  2. Yazar: SEDA DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA DİKÇINAR SEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Kentsel dönüşüm müdahalesi 2000'li yıllarla birlikte ülkemiz kentlerini biçimlendiren en önemli uygulamalardan biri haline gelmiştir. Ancak yapılan uygulamalar planlama sürecinden ve kararlarından bağımsız bir süreçte ve gerek seçilen alan gerekse uygulama süreci planlama ilkelerinden farklı ilkeler gözetilerek gerçekleştirilmektedir. Oysa ki kent planlamayı bir karar süreci olarak ele aldığımızda, kentsel dönüşüm müdahalelerini söz konusu süreçteki uygulamalardan biri olarak ele almak mümkündür. Çalışma bu yaklaşımdan hareketle kentsel dönüşüm müdahalesini planlama süreci kapsamındaki bir karar verme problemi olarak ele almaktadır. Çok Kriterli Karar Verme ve Analitik Hiyerarşi Süreci karar verme yöntemlerinin kullanıldığı çalışmada, kentsel dönüşüm uygulamalarına yönelik dünya örnekleri incelenerek karar verme sürecine ait karar kriterleri belirlenmiştir. Bu kriterler temel alınarak planlama süreci kapsamında dönüşüm müdahalesi karar modeli oluşturulmuştur. Son olarak İstanbul Anadolu Yakası örneğinde test edilerek böyle bir modelin kentlere ve planlamaya katkısı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The intervention of urban transformation has become one of the most important practices shaping the major cities in Turkey since early 2000s. Nevertheless, the execution process of most projects are carried out in a process that is uncorrelated with the planning and decision making processes. Furthermore, since urban transformation is considered as a decision making process, intervention practices should be seen as a part of these processes. From this approach, the study considers the urban transformation intervention as a decision making problem within the planning process. With this particular study, where Multi-Criteria Decision and Process of Analytical Hierarchy Decision methods are used, decision criteria which belong to decision process are carried out by examining the examples from all around the world related to urban transformation practices. Based on these criteria, decision model of transformation intervention has been established within the scope of planning process. Last but not least, by choosing Istanbul Anatolian Side as a model for this study, the contribution of such model on cities and the planning process has been examined.