Yeni yöntemler ile farklı potasyum kaynaklarından yüksek verimli saf potasyum borat üretimi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of potassium borates with high reaction yield from different potassium sources by using new methods
  1. Tez No: 457798
  2. Yazar: SİBEL İLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEK MÖRÖYDOR DERUN, DR. AZMİ SEYHUN KIPÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bor modern teknolojide çok çeşitli kullanım alanına sahip bir mineraldir. Türkiye sahip olduğu bor mineralleri rezervlerinin büyüklüğü açısından Dünya'da birinci sırada bulunmaktadır. 200'den fazla bor türevi çok farklı alanlarda kullanım alanında yer almaktadır. Bu kullanım alanlarının başlıcaları cam sanayi, tekstil sanayi, tarım, kimya, metalurjidir. Potasyum boratlar ise doğada çok fazla bulunmamakla beraber Larderello, İtalya ve Kaliforniya, Amerika bölgelerinde bulunmaktadır. İki önemli potasyum borat mineralinden potasyum tetra borat (K2B4O·4H2O) kontakt lensler, cam endüstrisi ve yağ katkıları gibi alanlarda geniş bir kullanıma sahiptir. Potasyum pentaborat (KB5O8·4H2O) ise sahip olduğu belirgin non-lineer optik özellikleri sayesinde lazer radyasyonunun ultraviyole ışınlara dönüşmesine öncülük eder. Bu optik ve kimyasal özelliklerinden dolayı birçok araştırma ve uygulamada kullanılmaktadırlar. Potasyum boratlar hidrotermal veya termal (katı hal) yöntemi ile üretilebilmektedir. Bu çalışmada da hidrotermal ultrasonik karıştırma ve mikrodalga yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda XRD analizlerinden alınan verilere göre iki yöntemle de elde edilen numunenin 01-072-1688 referans kodlu, dört mol su içeren KB5O8·4H2O olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Boron is a versatile mineral used in modern technology. Turkey is the leading country in the world on boron reserve size. Over 200 derivatives of boron are being used in different sectors. The leading sectors for boron derivative usage are mainly glass industry, agriculture, chemical and metallurgical production. However potassium borate is a very rare borate compound which occurs just the regions of Larderello, Italy and California, USA. There are mainly two types of potassium borates which are potassium tetraborate (K2B4O·4H2O) and potassium pentaborate (KB5O8·4H2O). Potassium tetra borate has wide usage areas such as treatment of contact lenses, glass industry and lubricating oil additive. Potassium pentaborate shows significant non-linear optic properties which lead them to convert laser radiation to UV and vacuum UV wavelength region. Because of the optical and chemical importance of potassium borates, many researchers show an interest in their synthesis and application in different fields. Potassium borates can be synthesized by hydrothermal or thermal (solid state) methods. In this paper, hydrothermal-ultrasonic stirring and microwave methods were used for this. According to XRD results, santite minerals with 01-072-1688 of pdf code were obtained.