Yüz tanıma için LBP ve ORB tabanlı yeni bir yöntem geliştirilmesi
Face recognition based on new modified method of LBP and ORB algorithms
- Tez No: 457806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ÖZYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yüz algılama ve tanıma, robot görüşü alanında en zorlu araştırma konularından biridir. Çevre ve aydınlatma koşullarının değişmesiyle ilişkili birçok sorunu çözmek için çok sayıda algoritma önerilmektedir. Bu araştırmada ise otonom biçimde yüz algılama ve tanıma için yeni bir algoritma önerilmektedir. Önerilen yöntem, iyi bilinen LBP (Local binary patterns) algoritmasını ve yüz segmentasyonu için K-ortalama kümeleme yöntemini ve çıkış verisini sınıflandırmak için maksimum benzerliği kullanmaktadır. Bu yöntem, özellik vektörü genliklerinin üçü pozitif ve üçü negatif olmak üzere altı seviyede dağılımına bağlı olarak yüzlerin algılanması ve tanınması işlemi olarak özetlenebilir. Algılama ve tanıma, bu dağılım değerlerinin sınıflandırılması ve bunun bir yüz olup olmadığına ve yüzün kime ait olduğuna karar verilmesi ile yapılabilir. Bu işlem başlatılmadan önce, yüzün arka planından ayrılması için bir ön işlem yapılmalıdır ve bu işlem K-ortalama kümeleme yöntemi kullanılarak yapılır. Yüz algılama ve tanıma konusunda başarısının, kabul edilebilir bir algılama oranına sahip olduğunu test etmek üzere belirli bir veri setinde algoritma için çok sayıda test yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The face detection and recognition is one of the most challenging research topics in the field of robotic vision, there is a large number of algorithms proposed in order to solve many problems related to changing of environment and lighting conditions, in our proposed research we introduced a new algorithm for face detection and recognition autonomously, the proposed method uses the well-known LBP ( Local binary patterns ) algorithm and K-mean clustering for face segmentation and maximum likelihood to classify the output data. the method can be summarized as a process of detection and recognition faces depending on the distribution of feature vector amplitudes on six levels, three for positive and three for negative amplitudes, the detection and recognition can be made by classifying these distribution values and make decision if it is a face or not and to whom that face belongs to. Before this process is started a preprocessing step should be made to separate the face from its background and this is made by using the k-mean clustering. Many of tests have been made for the algorithm to a certain dataset to test its ability to detect and recognize face in acceptable rate of detection.