Çelik yapıların çelik çapraz elemanlar ile güçlendirilmesinin yapı dinamik davranışına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of steel by structural cross elements on structural dynamics behavior
  1. Tez No: 457874
  2. Yazar: FURKAN GÜNDAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERTAÇ TUHTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma çelik yapıların çelik çapraz elamanlarla güçlendirilmesinin yapı dinamik davranışına etkilerini incelemek amacıyla konuyu daha da açarsak dinamik etkiler altında çelik yapıların davranışları ve çelik çaprazlar ile güçlendirildikten sonraki çelik yapıların davranışlarını ele almaktadır. Özellikle rijitlik kavramı üzerinde durulmuştur. Bu araştırma yapılırken Sap2000 paket programı kullanılarak karşılaştırma metoduyla veriler elde edilip yorumlanmıştır. Karşılaştırma için moment aktaran çerçeveli sistem modeli ile bu modelin X tipi merkez çelik çaprazlarla güçlendirilmiş yeni model kullanılmıştır. Malzemeler lineer elastik kabul edilmiş ve zaman tanım alanında hesap yöntemleri kullanılmıştır. İki farklı modelde de en olumsuz durumdaki yani maksimum deplasman ve ivmeye sahip olan 24 numaralı düğüm noktası esas alınmıştır. Sistemlere U1 yönünde El centro depremi ivme değerleri etki ettirilerek yapının dinamik davranışları karşılaştırılarak incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda çelik yapıların çelik çaprazlarla güçlendirilmesinin yapının rijitliğini arttırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the behavior of steel structures under dynamic influences and the behavior of steel structures after strengthening by steel crosses, in order to study the effect of strengthening of steel structures with crossed elbows on structural dynamic behavior. In particular, the concept of rigidity is emphasized. When this research was done, data was obtained and interpreted by using the Sap2000 package program using the comparison method. For comparison, the model with the moment transfer frame has been used with the new model reinforced with X type center steel crosses. The materials were considered to be linear elastic and time-domain calculation methods were used. In the two different models, node number 24, which has the maximum dislocation and acceleration, is taken as the basis in the most adverse situation. The systems were investigated by comparing the dynamic behaviors of the El Centro earthquake with the acceleration values in the U1 direction. As a result of these investigations it has been observed that strengthening of steel structures by steel crosses increases the rigidity of the structure.