Gri suların elde edilme ve kullanım potansiyelinin Alanya ilçesi için son teknolojik gelişmeler açısından değerlendirilmesi
Evaluation of grey water potential focusing on obtaining and usage in terms of recent technological developments in the region of Alanya
  1. Tez No: 457888
  2. Yazar: SERDAR KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM BAKAN, PROF. DR. HANİFE BÜYÜKGÜNGÖR, YRD. DOÇ. İLKNUR ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Antalya-Alanya ilçesi için var olan şehirleşme kapsamında gri suların toplanması, saklanması ve kullanılması konularının değerlendirilmesine yer verilmiştir. Elde edilen verilere göre, gri suların Alanya yerleşiminde nerede, nasıl kullanılabileceğinin değerlendirilmesi de yapılmıştır. Alanya bölgesi için su ve atık su tesislerinin yeterlilik bakımından analizi yapılmış, gri suların nelerden meydana geldiği, gri suların kendi arasında kaç bölüme ayrıldığı, oluşan gri su debilerinin hangi arıtım teknolojileriyle arıtılabileceği, otel ve binalarda oluşan gri su debisinin ortalama değeri, arıtılacak olan gri suyun hangi amaçlarla kullanılabileceğiaraştırılıp, değerlendirilmiştir. Gri su arıtım teknolojilerinin desteklenmesi ile gri suyun yeniden kullanılıp ülke ekonomisine kazandırılması konusunda sayısal olarak tespitler yapılmıştır. İncelenen otel ve binalar için yıllık kazanılan su miktarı 23 893.8 m3olarak tespit edilmiştir. Bu kadar arıtılmış gri su ortalama toplamda kullanılan suyun % 45.532'sini kapsamaktadır.Sürdürülebilir ekonomi ve çevresel faydalar açısından gri su arıtımı ve yeniden kullanımı bu çalışmada ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, collection, preservation and reuse of grey water for Antalya-Alanya region was conducted in the context of rapid urbanization and increased water use. According to evaluated data, effective reuse of grey was discussed in the form of its distribution and availability for the residents of studied area. Research elaborates about treatment capacity of water and wastewater plants presents in the region along with the quality, quantity and types of grey water. Technologies (MBR) that can be used to treat grey water and methodology for the applicability of grey water to hotels and buıldings was also dıscussed in detail Role of greywater treatment and reuse in country´s economy was presented in terms of facts and figures. It was found that a total sum of 23893.8 m3of water is used by studied hotel and building annually. The treated greywater can replace 45.532% consumption of fresh water for non-drinking purposes hence contributing to the healthy environment and sustainable economy of the region and country ultimately.