Nar meyve kabukları ve dökme nar çiçeğinin yonca silajında silaj kalitesi ve in vitro gaz üretimi üzerindeki etkileri
Effects of pomegranate peels and pomegranate flowers on silage quality and in vitro gas production of alfalfa silage
  1. Tez No: 457890
  2. Yazar: CEMİL UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ VAİZ GARİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, tanence zengin nar meyve kabukları (NMK) ve dökme nar çiçeğinin (DNÇ) yonca silajında silaj kalitesi ve in vitro gaz üretimi üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Tomurcuklanma döneminde hasat edilen taze yonca materyali (TM) farklı doz seviyelerinde (0, 30, 60 ve 90 g/kg TM) NMK ve DNÇ ilavesiylelerek, dört tekerrürlü olarak 60 gün süreyle silolanmıştır. Elde edilen silajların besin madde kompozisyonu, hücre duvarı bileşenleri, kaba yem kalitesi, fermantasyon parametreleri ve aerobik stabilitesi (AS) kullanılan katkı maddelerine bağlı olarak olumlu yönde etkilenirken, in vitro gaz üretimi (İVGÜ) ile gaz üretim parametreleri, organik madde sindirebilirliği (OMS), metabolize edilebilir enerji (ME) değeri, net enerji laktasyon (NEL) değeri ve in vitro gerçek besin madde sindirebilirliği (İVGS) olumsuz yönde etkilenmiştir. Çalışmada 90 g/kg TM dozunda NMK ve DNÇ ilavesinin silajlarda sırasıyla amonyak azotu içeriğini % 70.57 ve % 62.81, pH değerlerini % 24.88 ve % 20.66 oranında azalttığı, Flieg puanlarını -4.82'den +72.19 ve -3.42'den +60.67 değerine yükselttiği tespit edilmiştir. Ayrıca, AS testi sonucunda NMK ve DNÇ ilavesine bağlı olarak sırasıyla silajların pH'sının % 28.18 ve % 24.36, CO2 yoğunluğunun ise % 29.12 ve % 26.68 oranında düştüğü belirlenmiştir. Dökme nar çiçeğinin 90 g/kg TM dozunun NMK'na kıyasla İVGÜ, OMS, ME ve NEL değerlerini yüksek oranda azalttığı, İVGS değerleri bakımından sadece doz artışının etkili olduğu NMK ve DNÇ'nin kontrol grubu silajlarına göre D60 ve D90 doz seviyesinde İVGS değerini % 1.83 oranında azalttığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak NMK ve DNÇ'nin silaj kalite parametrelerini olumlu yönde, sindirilebilirlik ve enerji değerlerini ise olumsuz yönde etkilediği ve NMK'nın silaj kalite parametrelerinin iyileştirilmesi bakımından daha etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to determine the effects of pomegranate peels (PP) and pomegranate flowers (PF), which are rich in tannins, on silage quality and in vitro gas production of alfalfa silage. Fresh alfalfa material (FM) was ensilaged for sixty days at different dose levels (0,30, 60 and 90 g/kg FM) of PP and PW with 4 replications. While the nutrient composition, cell wall contents, forage quality, fermentation parameters and aerobic stability (AS) of silages were affected positively due to the use of additives (PP and PF), the in vitro gas production (IVGP) and gas production parameters, organic material digestibility (OMD), metabolizable energy (ME), net energy (NE) and in vitro true digestibility (IVTD) were affected negatively. It was determined that 90 g/kg FM doses PP and PW led to 70.57 and 62.81% decrease in ammonia N contents and 24.88 and 20.66% decreases in pH values of silages, respectively. Furthermore, the Flieg scores were increased from -4.82 to +72.19 and from -3.42 to +60.67 due to use of PP and PW, respectively. In the AS test, the pH values and CO2 densities of silages were decreased at ratios of 28.18 and 24.36% and 29.12 and 26.68% due to use of PP and PF, respectively. It was determined that 90 g/kg FM dose of PF led to higher decrease in IVGP, OMD, ME and NEL values compared to PP, that only dose increase led to increase in IVTD and also that PP and PF decreased IVTD values compared to control silages at ratio of 1.83%. It was concluded that while PP and PF affected silage quality parameters positively, they affected digestibility and energy values negatively and also that PP was more effective for improvement of silage quality parameters.