Şeker pancarı tohumunun makina ile ekiminde sıra üzeri dağılım düzgünlüğünün araştırılması
- Tez No: 45790
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Şeker Pancarı Tohumunun Makina ile Ekiminde Sıra Üzeri Dağılım Düzgünlüğünün Araştırılması Erkan İÇÖZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ahmet SARAL 1995, Sayfa: 40 Jüri : Prof. Dr. Ahmet SARAL Prof. Dr. M. Arif EROL Prof. Dr. Bilge ERDİLLER Hassas ekim makinaları ile yapılan ekimde, sıra üzeri mesafe, genellikle istenilen değerlere ayarlanabildiğinden, bitkilere ideale yakın büyüklükte yetişme alanı sağlanabilmektedir. Şeker pancarı tarımında, sıra üzeri dağılım düzgünlüğünün hasat tekniği yönünden de önemi vardır. Bu çalışmada, mekanik ve pnömatik hassas ekim makinaları ile şeker pancarı tohumu ekiminde, çalışma hızının sıra üzeri dağılım düzgünlüğüne etkisi araştırılmıştır. Denemelerde üç farklı pnömatik hassas ekim makinasının ve mekanik hassas ekim makinasının tesadüfen seçilmiş birer ünitesi ile kaplanmamış genetik monogerm şeker pancarı tohumu kullanılmıştır. Çalışma hızları olarak belirlenen, 4,0; 4,5; 5,5 ve 7,0 km/h hızlarda her bir ünite kum bandında denenmiş ve % çift dolma ve boş geçme değerleri tespit edilmiştir. Yüksek olması istenen ( 0.5-1.5 )Z değeri, % 83 olarak en düşük çalışma hızı olan 4 km/h' de Pnömatik III hassas ekim makinasında, en düşük ( 0.5-1.5 )Z değeri de % 43 ile 7 km/h'lik çalışma hızında Pnömatik II hassas ekim makinasında tespit edilmiştir. Bu değerlendirmelerin ışığında; Mekanik hassas ekim makinası için uygun çalışma hızı 4,0 - 7,0 km/h, Pnömatik hassas ekim makinaları için de; 4,0 - 5,5 km/h olmalıdır. ANAHTAR KELİMELER : Mekanik ve pnömatik hassas ekim makinası, sıra üzeri dağılım düzgünlüğü, genetik monogerm şeker pancarı tohumu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis Erkan İÇÖZ Ankara University Graduate School of Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Prof. Dr. Ahmet SARAL 1995, Page :40 Jury : Prof. Dr. Ahmet SARAL Prof. Dr. M. Arif EROL Prof. Dr. Bilge ERDİLLER Examine of the eveness of sugar beet seeds distribution which drilling with machines in the rows. As the spacing length can be adjusted sensitively with precision drills, the growing circumstance of plants can be provided close to ideal. The eveness of distribution in the rows is also important for method of harvest. In this study in Sugar Beet growing, effect of working speed to spacing distribution regularity were investigated with mechanic and pneumatic precision drills. In the tests naked genetic monogerm sugar beet seeds and one of each mechanic and 3 different pneumatic precision drill units that have chosen by chance, have been used. During the tests drilling speeds were selected 4,0; 4,5; 5,5 and 7,0 km per hour. Tests were done on the sand bandstand and percentage of double seeds and failure to deposit the seeds values have been determined. Expected to be higher ( 0,5-1,5 )Z value were obtained as 83 % at minimum working speed of 4 km per hour in pneumatic III precision drill and minimum ( 0,5-1,5 )Z value were obtained as 43 % at 7 km per hour in Pneumatic II precision drill. Consequently, it's determined that the convenient working speed for mechanical precision drills should be 4,0-7,0 km per hour and for pneumatic precision drills should be 4,0-5,5 km per hour. Key Words : Mechanical and pneumatic spacing drills, distribution regularity, genetic monogerm sugar beet seed.