100W mikroinvertör tasarımı ve uygulaması
100W microinverter design
- Tez No: 457923
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Güneş panelinden belli bir ışımaya karşılık gelen doğru akımı günlük hayatta kullanabilmek için alternatif akıma dönüştürülmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, güneş panellerinde kullanılan çevirici ve evirici topolojileri, avantaj ve dezavantajlarına göre değerlendirilmiş. Bu değerlendirme sonunda 100W mikroinverter yapısına uygun olan flyback çevirici ve tam köprü evirici topolojisi seçilerek uygulama devresinde kullanılmıştır. Uygulama devresinin tasarlanmasında, donanımı kontrol edecek gömülü yazılımın kodlanması yapılmıştır. Ayrıca uygun toplam harmonik distorsiyon seviyesinde şebeke ile uyumlu hale getirilip aktarılması işlemlerini yapabilecek gerekli donanım tasarımı, ve şebekeye yük bindirme yöntemine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is neccessary to transform the direct current corresponding to a certain radiation from the solar panel into an alternative current which we use frequently in our daily life. In this thesis, inverter and converter topologies used in solar panels have been evaluated on the basis of their disadvantages and advantages. Considering this evaluation, the flyback converter and full bridge inverter topologis suitable for the 100W microinverter structure were selected and used in the application circuit. In the designing of the application circuit, the coding of the embedded software that will control the hardware has been done. In addition to this the neccessary hardware design and network overloading method that can make the processes compatible with the network at the appropriate total harmonic distortion level are also included.