Çok kriterli karar verme yöntemleri ile bulanık ortamda afet yönetimi sisteminde geçici barınma alanları yer seçimi
Selection of temporary housing area in the disaster management system at fuzzy environment by make a decision methods with multi criteria
  1. Tez No: 457951
  2. Yazar: SEYFİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Afet yönetimi sistemi içerisinde afetin etkisinin giderilmesi, afetten etkilenenlerin barınma sorunun çözümüyle başlar. Geçici yerleşim alanlarının nerelere kurulacağının önceden saptanması ve afet planlarında belirtilmiş olması gerekir. Bu çalışma ile İstanbul'da olası bir afet sonrası afetzedelerin geçici barınma ihtiyacını karşılamak üzere kurulacak geçici barınma alanlarının yerlerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Kapsamlı bir yazım taraması ve uzman görüşleri doğrultusunda geçici barınma alanları yer seçimi için değerlendirme kriterleri, ulaşım, yerleşim yerinin durumu, altyapı (su, elektrik), alan ve çevre olarak belirlenmiştir. Bunun için birden fazla karar vericiyle, birçok alternatif arasın¬dan doğru olan alternatifi seçmek için Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) tekniklerinden yararlanılmıştır. Çalışmada nitel ve nicel değerlendirme kriterlerini bir arada irdeleyen bulanık topsis ve bulanık vikor yöntemi uygulanmıştır. Geçici barınma alanları yeri seçimi için potansiyel lokasyonların değerlendirilmesi ve bunun sonucunda en uygun yer seçimi belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Disaster management system begins with eliminating to impact of the disaster and solving the problem of housing who is affected people by the disaster. It must be established beforehand of the areas that can be a temporary settlement and must be specified in the disaster plan. In this study, It was studied the determination of the victims temporary housing areas, after a possible disaster in Istanbul. A comprehensive literature review and expert opinion in accordance with the temporary housing areas of evaluation criteria for location selection; transportation, case of residence, infrastructure (water, electricity) is defined as the area and the environment. For this purpose we studied with more than one decision makers and Multi-Criteria Decision Making (MCDM) techniques were used to choose the right alternative among the wide range of alternatives. In this study, a combination of qualitative and quantitative assessment criteria were applied to evaluate the fuzzy topsis and fuzzy vikor method. It is examined to determine the evaluation and selection of the most appropriate potential location for the temporary housing areas in province of İstanbul.