Ters çözümle sismik yansıma zamanlarından makro derinlik modeli bulunması
- Tez No: 45796
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KAYIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Doktora Tezi TERS ÇÖZÜMLE SİSMİK YANSIMA ZAMANLARINDAN MAKRO DERİNLİK MODELİ BULUNMASI M. Fer ruh AKALIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeofizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Turan KAYIRAN 1995, Sayfa: 198 Jüri : Prof. Dr. Turan KAYIRAN Prof. Dr. Ömer ALPTEKİN Prof. Dr. Ahmet T. BAŞOKUR Yığma öncesi derinlik migrasyonu yapılabilmesi için ge rekli olan ve yer altındaki genel jeolojik yapıyı ve P-dalga yayılımını doğru olarak tanımlayan hız dağılımını içeren mak- ro derinlik modeli, bir sismik hat boyunca her CDP noktası i- çin N adet sabit açılım yansıma zamanı kullanılarak non-li- neer ters çözüm yaklaşımıyla bulunabilir. Yansıtıcı arayüzey- lerle, sadece yanal veya hem yanal hem düşey yönde değişken hızların aynı anda çözülmesi amaçlanmıştır. Ters çözüm için gerekli olan arayüzey ve hız parametrizasyonu, tek veya iki boyutlu Gauss baz fonksiyonlarıyla gerçekleştirilmiştir. Doğ ru yansıma zamanı verisiyle, özellikle sığ tabakalarda iki boyutlu hız anomalileri çözümlenebilmektedir.İki boyutlu hız değişimi içeren modellerin optimizasyonunda, sonik loğlardan makro tabaka sınırlarını ve düşey hız trendlerini alarak ters çözüme gidilmesi tekil çözüm için gereklidir. Sonik log yok sa, iki boyutlu hız değişimi içeren makro-tabakaları, yanal hız değişimi içeren daha ince makro-tabakalara bölmek gere kir. Tatminkar sonuçlar için ters çözüme iyi bir başlangıç modelinden başlamak zorunludur. ANAHTAR KELİMELER: Gauss, ters çözüm, makro, model, ışın, tomografi, refleksiyon, hız, zaman.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph.D. Thesis MACRO MODEL DETERMINATION BY INVERSION OF SEISMIC REFLECTION TIMES M.Ferruh AKALIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geophysical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Turan KAYIRAN 1995, Page: 198 Jury : Prof. Dr. Turan KAYIRAN Prof. Dr. Ömer ALPTEKİN Prof. Dr. Ahmet T. BAŞOKUR A macro depth model needed to accomplish pre-stack depth migration that reflects the general subsurface geology and includes the velocity distribution which predicts the P-wave propagation correctly can be obtained by non-linear inversion of N constant offset reflection times belonging to each CDP along a seismic line. It was aimed that the depths of reflec ting interfaces as well as laterally and/or vertically var ying velocities are determined simultaneously. The paramete rization of the interfaces and velocities needed for inver sion was done by using decomposition of one or two dimen sional Gauss base functions. Provided good quality reflection times, shallow two-dimensional velocity anomalies can be re solved. In the optimization of depth models containing macro- layers with two dimensional velocity distribution, taking the layer boundaries and vertical velocity trends from the sonic helps the inversion process to obtain an optimal solution. If a sonic log is not available, it is necessary to divide the macro-layers with two dimensional velocity distribution into thinner macro-layers with lateral velocity changes only. For a satisfactory result, it is necessary to start inver sion from a good initial model. KEY WORDS : Gauss, time, inversion, macro, model, ray, tomography, reflection, velocity.