Anaokullarına devam eden dört-beş yaş grubu çocukların motor gelişim düzeylerine etki eden bazı faktörler üzerine bir araştırma
A Research on some faktors efecting the motor development of four-five years old kindergarden children
- Tez No: 45795
 - Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MANGIR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
1 ÖZET Doktora Tezi ANAOKULLARINA DEVAM EDEN DÖRT-BEŞ YAŞ GRUBU ÇOCUKLARIN MOTOR GELİŞİM DÜZEYLERİNE ETKİ EDEN BAZI FAKTÖRLER ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA R.Sürhat MÜNİRO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı (Çocuk Gelişimi) Danışman: Prof.Dr.Mine MANGIR 1995, Sayfa: 71 Jüri: Prof.Dr.Mine MANGIR Prof. Dr.Duyan MA?DEN Doç.Dr.Neriman ARAL Bu araştırma Ankara'daki anaokullarına devam eden dört-beş yaş grubu çocukların motor gelişim düzeylerine etki eden bazı faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ankara il merkezindeki on resmi, on özel anaokuluna devam eden dört-beş yaş grubundan toplam 320 çocuk üzerinde yürütülmüştür. Denek sayıları, yaş ve cinsiyet değişkenleri açısından eşitlenmiştir. Ayrıca her bir çocuk için anne-babaların ve anaokulu grup öğretmenlerine yönelik anket geliştirilmiştir. Çocuklara dört aşamalı büyük motor gelişim düzeylerini saptamaya yönelik sabit uzun atlama, dinamik ve statik denge ile koşu testleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, resmi anaokullarına devam eden çocukların motor performans değerlerinin özel anaokuluna devam eden çocuklarınkinden daha iyi olduğu, beş yaş çocuklarının dört yaş çocuklarına göre motor performans değerlerinin daha yüksek olduğu, cinsiyette ise sabit uzun atlama ve koşu (çabukluk) derecelerinde erkek çocukların daha başarılı olduğu, motor performans derecelerini, ev ortamı ve çevresel şartlar, anne-babanın geçmişte spor yapma durumları ve arkadaş sayısının da etkilediği saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Motor Gelişim, Büyük Motor Gelişim Testleri, Okulöncesi Eğitim, Okulöncesi Çocuklar, Çevresel Faktörler.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph.D. Thesis A RESEARCH ON SOME FACTORS EFECTING THE MOTOR DEVELOPMENT OF FOUR-FIVE YEARS OLD KINDERGARDEN CHILDREN R.Sürhat MUNIROGLU Ankara Univesity Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development) Supervisor: Prof.Dr.Mine MANGIR 1995, Page: 71 Jury: Prof.Dr.Mine MANGIR Prof.Dr.Duyan MA?DEN AssocJProf.Dr.Neriman ARAL This research was carried out to determine some factors effecting the motor development of four-five years old kindergarden children. Research was fullfilled on total 320, four-five years old subjects attending ten private and ten official kindergarden schools in Ankara district. Two groups of research subjects were paired as for age and sex variables. Also, for each study groups individual inquiry forms were developed for parents and teachers of each subject. Four Level“Gross Motor Development”tests namely, standing long jump, hopping (dynamic balance), static balance and agility measures were conduced. Research findings indicated that: Motor performance scores of the subjects attending official kindergardens were higher than the ones attending private kindergardens; five year old children presented higher motor performance than four year olds; boys were more succesful on standing long jump and agility than girls; family media, environment, number of peers and whether or not parents have had any sportive experience also effected motor performance scores. KEY WORDS: Motor Development, Gross Motor Development Tests, Preschool Education, Preschool Children, Environmental Influences