Şifreli ve şifresiz videolar için yinelemeli histogram değiştirme tabanlı tersinir video damgalama
Reversible video watermarking for plain and encrypted video based on recursive histogram modification
  1. Tez No: 457974
  2. Yazar: İBRAHİM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CABİR VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde şifresiz ve şifreli videolar için tersinir video damgalama yöntemleri geliştirilmiştir. Her iki durumda da, video çerçeveleri arasındaki zamansal ilinti, hareket dengelemeli çerçeve aradeğerlemesi kullanılarak değerlendirilmiş ve damgalamada görüntüler için geliştirilmiş yinelemeli histogram değiştirime yönteminden faydalanılmıştır. Her bir çerçeve için tersinirliğin garanti edilmesi ve toplam kapasitenin çerçevelere eşit bir biçimde dağıtılması problemlerinden dolayı yinelemeli histogram değiştirme yöntemi tersinir şifresiz video damgalamada doğrudan kullanılamaz. Bu tezde, bu iki problemin çözümünde özgün fikirler önerilmiştir. Önerilen yöntem, literatürde sıklıkla kullanılan video dizilerinde test edilmiş ve yöntemin mevcut tersinir şifresiz video damgalama yöntemlerinden kapasite ve bozunum performansı bakımından daha iyi sonuçlar verdiği bilgisayar benzetimleri ile gösterilmiştir. Şifreli videolar için geliştirilen yöntemde, damgalama için çerçevede gerekli olan boşluk şifreleme öncesi oluşturulmaktadır. Boşluk oluşturma işlemi, orijinal çerçevedeki belirli piksellerin en düşük anlamlı bitlerinin ilgili çerçevenin hareket dengelenmiş aradeğerleme hatalarına yinelemeli histogram değiştirme yöntemi ile saklanması ile gerçekleştirilir. Damganın boşluk oluşturulmuş şifreli çerçevedeki piksellerin en düşük anlamlı bitleri ile yer değiştirilmesi ile damgalama işlemi tamamlanır. Orijinal video bir şifreleme anahtarı ile şifrelenir ve şifrelenmiş video bir damgalama anahtarı ile damgalanır. Damganın çıkartılması ve şifrenin çözülmesi işlemleri birbirinden bağımsız bir biçimde gerçekleştirilebilir. Her iki anahtarın bilinmesi durumunda damga ve orijinal video kayıpsız geri elde edilebilmektedir. Sadece damgalama anahtarının bilinmesi durumunda damgalanmış şifreli videodan damga çıkartılabilmekte fakat videonun içeriğine erişilememektedir. Sadece şifreleme anahtarı bilindiğinde ise damgaya erişilmeksizin orijinal videonun bozunumlu bir versiyonu elde edilebilmektedir. Bilgisayar benzetimleri önerilen yöntemin tersinir şifreli video damgalama uygulamalarındaki kullanılabilirliğini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, reversible video watermarking methods are developed for plain and encrypted video. In both cases, temporal correlation among frames in the video are exploited by using motion compensated frame interpolation and recursive histogram modification algorithm developed for images are used in watermarking. The recursive histogram modification can not be used directly for reversible plain video watermarking because of the important problems of ensuring reversibility for each frame and distribution of total capacity among frames. In this thesis, novel ideas are proposed to solve these two problems. The proposed method is tested on the video sequences commonly used in the literature. It is shown to give better performance than the existing reversible plain video watermarking algorithms in terms of capacity and distortion by means of computer simulations. In the method developed for encrypted video, room required for the watermark is created before encryption. The room creating process is achieved by embedding the original least significant bits of some pixels of the frame into the corresponding motion compensated interpolation errors through recursive histogram modification. Watermarking is carried out by replacing the least significant bits of the pixels in the room reserved encrypted frame by the watermark bits. The original video is encrypted with an encryption key and the encrypted video is watermarked with a data hiding key. Watermark decoding and video decryption operations can be performed independently. The original video can be restored and the watermark can be decoded without error from the watermarked encrypted video if both keys are known. The watermark can be decoded from the the watermarked encrypted video but video content can not be accessed when only the data hiding key is known. A video signal close to the original one can be obtained without having access to the watermark when only the encryption key is available. Computer simulations prove applicability of the method in encrypted domain reversible video watermarking applications.