Bulut cihazların otomatik konfigürasyon yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparision of automatic configuration methods of cloud devices
- Tez No: 457984
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN HAKAN SELVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, bulutla uyumlu çalışan ağ bağlantılı akıllı cihazların otomatik yapılandırması için kullanılan sıfır yapılandırmalı ağ oluşturma tekniğinin kullanıldığı Hizmet Keşif Protokolleri araştırılmıştır. Bu protokollerin çalışma prensipleri incelenmiş ve protokoller arasında karşılaştırma yapılmıştır. Bu tez kapsamında, genel bir giriş yapıldıktan sonra, ikinci bölümde bulut bilişimin tanımlarından, bulut bilişimin karakteristik özelliklerinden, servis ve yayılım modellerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde; bulutla uyumlu cihazlara değinilmiş ve bu cihazların temelinde yer alan, nesnelerin interneti teknolojisi tanımlanmıştır. Bu teknolojiyi oluşturan ağ bağlantılı akıllı cihazların otomatik konfigurasyonunu sağlayan sıfır konfigurasyonlu ağ oluşturma tekniği ve bu tekniğin uygulandığı yöntemler açıklanmıştır. Bu yöntemler temel işlem basamaklarına ve genel özelliklerine göre karşılaştırılmıştır. Dördüncü bölümde ise Sıfır Yapılandırmalı Ağ Oluşturma teknolojisinin kullanıldığı ve kullanılmadığı örnek uygulamalara yer verilmiştir. Son olarak yapılan araştırma ve incelenen örnekler doğrultusunda elde edilen sonuçlar ve öneriler sunulmuştur. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; sıfır yapılandırmalı ağ oluşturma teknolojisinde güvenlik konusunda eksikler olduğu, hala geliştirilmeye açık olduğu ve uzun sure daha literatürde tazeliğini koruyacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, service discovery protocols that use the zero configurations networking for automatic configuration of cloud-enabled networked smart devices were investigated. The operation principles of these service discovery protocols were examined and comparisons are made between these protocols. In the scope of the thesis, after a general introduction, in second chapter definitions of Cloud computing, characteristics of cloud computing, service and deployment models are mentioned. In third chapter; the cloud compatible devices are mentioned and Internet of Things, the technology located in the base of these devices is identified. Zero-configuration networking technology which allows automatic configuration of the networked smart devices that made up Internet of Things and the implementations of this technology are explained. These methods were compared with respect to their general characteristics and basic processing steps. In the fourth chapter the use of Zero Configuration Networking technology applications has given. Finally, the results obtained according to the investigated and analyzed examples are presented. According to the findings obtained in the study; It is missing about security in zero-configuration networking technology and it is still open to development. Also it has concluded that this topic will protect its freshness in the literature more prolonged.