Sakarya ili kentsel atık su arıtma tesisinin koliform bakteri giderim veriminin araştırılması
Investigation of coliform bacteria removal efficiency in the urban wastewater treatment plant of the city of Sakarya
  1. Tez No: 457983
  2. Yazar: NURBANU ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTAÇ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada; Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliğ'inde deşarj parametresi olarak bulunmayan fakat arıtılmadan alıcı ortama verildiğinde kolera, tifo gibi hastalıklara neden olan koliform ve fekal koliform bakterilerinin arıtma tesisindeki giderim verimi araştırılmıştır. Sakarya İli Kentsel Atıksu Arıtma Tesisinin ham atıksu girişi, fiziksel arıtma atıksu çıkışı, arıtma tesisi atıksu deşarj noktalarından periyodik olarak atıksu numuneleri alınmıştır. Atıksuda BOD, COD SS, pH fiziksel ve kimyasal parametreler ile koliform ve fekal koliform analizleri yapılmıştır. Aynı zamanda aktif çamurdaki ökaryotik canlılar tespit edilmiştir. Atıksuyun koliform yükü En Muhtemel Sayı (MPN) yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Koliform ve fekal koliform giderimine fiziksel ve kimyasal parametrelerin ve ökaryotik mikroorganizmaların etkisi istatistiksel olarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the the removal efficiency of coliform bacteria which are not found in“Regulation on Urban Wastewater Treatment ”but causes diseases as cholera and typhoid if given to the receiving environment, from treatment plant in Sakarya. Wastewater samples were taken periodically from the raw wastewater influent, physical treatment wastewater effluent, and plant wastewater discharge points of Urban Wastewater Treatment Plant. BOD (Biochemical Oxygen Demand), COD (Chemical Oxygen Demand), SS (Suspended Solids), pH physical and chemical parameters and coliform and FC analyses were conducted on the wastewater. Also, eukaryotic microorganisms in the active sludge were determined. A most probable number (MPN) method was studied for determination of coliforms. Effects of physical and chemical parameters and eukaryotic microorganisms on coliform and FC removal were statistically investigated.