AZ31B magnezyum alaşımlarının sürtünme karıştırma kaynak yöntemi kullanılarak birleştirilebilirliklerinin araştırılması
The investigation of weldability of the AZ31B magnesium alloys by friction stir welding
- Tez No: 458006
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN OZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada haddelenmiş AZ31B magnezyum alaşım levhalarının sürtünme karıştırma kaynağı ile birleştirilebilirliği incelenmiştir. Sürtünme karıştırma kaynağında üçgen ve vida uç profili, 1500 - 2300 dev/dk dönme hızı ve 100, 160 ve 190 mm/dk, ilerleme hızı seçilerek farklı parametrelerde kaynak yapılmıştır. Deneyde karıştırıcı uç ile ana metal arasında oluşan sıcaklıkların malzemenin mikro yapısını ve mekanik özelliklerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Deneysel çalışmanın sonunda, devir sayısının artışıyla birlikte dinamik olarak yeniden kristalleşen bölgede sıcaklığın yükseldiği tespit edilmiştir. Bunun sonucu olarak dinamik olarak yeniden kristalleşmiş bölge sertliği ana malzemenin sertliğinden daha düşük ölçülmüştür. Kaynaklarda mikroyapı ise dinamik olarak yeniden kristalleşen bölgede ana malzemeye göre daha ince ve homojen tane yapısı tespit edilmiştir. Çekme deneyi sonucunda kaynaklı bağlantıların mukavemeti ana malzemeye göre % 83'lük bir kaynak mukavemet değeri vermiştir. Deneyler sonucunda en iyi bağlantı üçgen profilli uç, 1500 dev/dk ve 160 mm/dk hızındaki yapılan kaynak numunelerinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the weldability of rolled AZ31B magnesium sheets has been investigated by friction stir welding. Samples have been welded at different welding parameters such as the 1500, 2300 rpm rotational speeds and 100,160 and 190 mm/min transverse speeds. In the experiment shown that the temperatures of between of the friction stir welding shoulder and materials affect mechanical and microstructure properties. In the recrystallization zone temperature has been increased the increase of rotational speed. According to these results, the hardness of recrystallization zone has beenmeasured higher than base material. The microstructure of recrystallization zone, because of recrystallization has been thinner and homogenous than base material. At this results of stress strength test has been detected 83% compared with that of base material. As a result of the experiments, the best connection was obtained at weld specimens with triangular profiled tip, 1500 rpm and 160 mm / min.