Az31 magnezyum ve 5083 alüminyum alaşımlarının sürtünme karıştırma kaynağı ile birleştirilmesi içyapı ve şekillendirilebilirlik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of microstructure and formability properties of AZ31 magnesium and 5083 aluminum alloys joined by friction stir welding
- Tez No: 1018334
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK KÜÇÜKÖMEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
Özet
Günümüzde alternatif kaynak yöntemlerinin gelişmesiyle kaynak edilebilirliği oldukça zor olan malzemelerin kaynak edilebilirliği mümkün hale gelmiştir. Bu çalışmada, endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılan AZ31 magnezyum alaşımı ve 5083 alüminyum alaşımı sürtünme karıştırma kaynağı (SKK) yöntemiyle birleştirilmiş ve kaynak parametrelerinin mikroyapıya etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kaynak işlemi için 200x50x4mm boyutlarında AZ31 ve 5083 plakalar kullanılmıştır. Kaynak parametreleri olarak takım ilerleme hızı(mm/dk), takım devri(dev/dk) ve takım baskı yükü(kg) kullanılmıştır. Takım açısı 2,5⁰ olarak sabit tutulmuştur. Kaynak takım profili olarak 18mm omuz çapında, koni açısı 30°, pin dibi çapı 6mm ve pin yüksekliği 3mm olan üçgen piramit tungsten karbür(WC) takım kullanılmıştır. Kaynak esnasında takım dönüş yönü 5083 - AZ31 olarak alınmıştır. SKK işleminden sonra mikroyapıların incelenmesi için birleştirme bölgelerinden numuneler alınmıştır. Numuneler EDM(Wire-Electron Discharge Machine) tezgâhı kullanılarak kaynak ilerleme yönüne dik doğrultuda lama tipi profillerin kesilmesi ile hazırlanmıştır. Değerlendirmeler birleştirme bölgesinde elde edilen bulguların ana malzeme özellikleri ile karşılaştırılması ile gerçekleştirilmiştir. Karışım bölgelerinde intermetalik bileşikler ve ince taneli yapılar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of alternative welding techniques in recent years, it has become possible to weld materials that were previously considered difficult to join. In this study, AZ31 magnesium alloy and 5083 aluminum alloy, both widely used in industrial applications, were joined by the friction stir welding (FSW) method, and the aim was to determine the influence of welding parameters on the microstructure. For the welding process, AZ31 and 5083 plates with dimensions of 200 × 50 × 4 mm were used. The welding parameters included tool traverse speed (mm/min), tool rotational speed (rpm), and axial load (kg). The tool tilt angle was kept constant at 2.5°. As the welding tool profile, a triangular-pyramid tungsten carbide (WC) tool was employed, featuring an 18 mm shoulder diameter, a 30° cone angle, a 6 mm pin root diameter, and a 3 mm pin height. During welding, the tool rotation direction was set from 5083 toward AZ31. After the FSW process, specimens were extracted from the joint regions for microstructural examination. The specimens were prepared by cutting bar-type profiles perpendicular to the welding direction using a wire-electrical discharge machining (EDM) system. Evaluations were performed by comparing the findings obtained in the joint area with the properties of the base materials. In the stir zones, intermetallic compounds and fine-grained structures were observed.