Ateroskleroz hastalığında apolipoprotein E (APOE) polimorfizmi ile mikrorna 221/222 arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of correlation between apolipoprotein E gene polymorphism, and mirna 221/222 expression levels in atherosclerosis
  1. Tez No: 458112
  2. Yazar: GÜLSÜM SEDA GÜLEÇ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada tüm dünyada önde gelen morbidite ve mortalite nedeni olan aterosklerozda ApoE gen varyasyonlarının etkilerinin araştırılması ve başta miRNA221/222 olmak üzere miRNAların hastalıkla olan ilişkisinin moleküler açıdan değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 89 ateroskleroz tanısı almış hasta ve 93 sağlıklı kontrolden oluşan çalışma grubumuzun gerçek zamanlı pzr ile ApoE genotiplemesi, mikroRNA ifade düzeylerinin belirlenmiş ve lipid altgrup analizi yapılmıştır. Yapmış olduğumuz risk analizlerinde düşük HDL değerine sahip olmanın kardiyovasküler riskle ilişkili olduğu belirlenmiştir (p=0,011). ApoE genotip ve allel frekansları kontrol ve ateroskleroz hasta olguları ile karşılaştırıldığında E3/E4 genotipine sahip olguların hasta grubunda yüksek olduğu ve riskini artırdığı (p=0,029), E2/E3 genotipinin ise kontrol grubunda yüksek olduğu ve riski azalttığı gözlenmiştir (p=0,011). E2 alleli taşımanın ateroskleroz riskini 10 kat azalttığı gözlenmiştir (p=0,006). Lipid değerleri incelendiğinde E3/E3 genotipine sahip olguların sınır değerlerinin üstünde plazma kolesterol (p=0,012) ve LDL düzeylerine (p=0,039) sahip olduğu saptanılmıştır. Ayrıca [kolesterol]/[HDL] oranının da E3/E3 genotipinde yüksek olduğu belirlenmiştir (p=0,027). Allel düzeyindeki değerlendirmelerde E2 allelinin kolesterol değerleri üzerinde olumlu etki gösterdiği (p=0,036) E4 allelinin ise negatif etkilediği (p=0,038) gözlenmiştir. MiRNA ifade düzeyleri incelendiğinde miRNA221 ve miRNA221'nin hasta grubunda bu miRNAların daha az ifade edildiği belirlenmiştir. Ayrıca ROC analizi sonuçlarına göre miRNA221 ve miRNA221 ifade düzeylerinin eşik değeri olarak değerlendirilebileceği ve ateroskleroz tanısında biyobelirteç adayı olabileceği gösterilmiştir (p=0,004 ve p=0,003)). Ayrıca lipid düzeyleri ve miRNAlar üzerinde yapılan incelemelerimizde miRNA122a ifade düzeyinin azalmasının TG (p=0,046) ve VLDL (p=0,029) düzeyinde artışa neden olarak kardivasküler riski artırabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is the major cause of death and disability in the world. This study aims to investigate the relations between atherosclerosis and Apolipoprotein E (ApoE) gene variations and complex mechanism of microRNAs (miRNA) especially miRNA 221 and miRNA222. ApoE genotyping and miRNA expression analysis were performed by using real-time polymerase chain reaction and lipid subfraction analysis assessed for blood samples from a group of patients with atherosclerosis (n=89) and control group (n=93). We observed that there was an association between low HDL and cardivascular risk (p=0,011). The frequency of the E3/E4 genotype was found to be significantly higher in patients compared to controls (p=0.029) and carrying this allele has increased the cardiovascular risk. Individuals carrying the E2/E3 genotype had significantly higher in control group (p=0,011). However carrying E2 allele was reduced the cardiovascular risk 10 times (p=0,006). Lipid analysis emerged that E/E3 genotype carriers had higher plasma cholesterol (p=0,012) and LDL levels (p=0,039). Furthermore risk estimating ratio, [chcf olesterol]/[HDL], higher in the E37E3 genotype group (p=0,0027). Carrying E2 allele had positive effect meanwhile E4 allele negative affects on lipid profiles. The miRNA expression analysis showed that miRNA 221 and miRNA222 expressions were lower in the patient group. By the ROC analysis, we observed that miRNA 221 and miRNA222 are candidate biomarkers for atherosclerosis (p=0,004 ve p=0,003). Also analysis showed that there are relations between miRNA122a and plasma TG (p=0,046) and VLDL (p=0,029) levels.