Titreşim ve ışık uygulamasının seviyelenme safhasındaki ortodontik tedavi hızı üzerine etkisi
The effects of vibration and light applications on alignment phase orthodontic treatment duration
- Tez No: 458113
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA ÖZDEMİR, YRD. DOÇ. DR. MURAT TOZLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada çapraşık mandibular kesici dişlerin seviyelenmesi sırasında titreşim ve fotobiyomodulasyon yöntemlerinin seviyelenme sürelerine etkisini konvansiyonel tedavilerle karşılaştırarak değerlendirmek amaçlanmıştır. Günümüzde kullanılan invaziv veya sistemik olarak hastaları etkileyebilen yöntemlere alternatif olabilecek, konservatif ve hasta tarafından kolaylıkla kabul edilebilir, tedavi süresince istenilen süre boyunca etkisi devam ettirilebilen bir yöntem geliştirilmeye çalışılmıştır. Çalışmamıza Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı'na başvurmuş toplam 36 hasta (yaş ort: 20 yıl 11 ay, E/K=14/24) dahil edilmiştir. Hastalar dört gruba bölünmüştür. 8 hastadan oluşan birinci grup kontrol grubudur. 10 hastadan oluşan ikinci gruba titreşim, 9 hastadan oluşan üçüncü gruba ışık ve 9 hastadan oluşan son gruba titreşim ve ışığın birlikte yer aldığı aygıtlar (HOT) günde 20 dakika süre ile kullandırılmıştır. Braketleme seansı (T0), 30. gün (T1) ve 60. gün (T2) ağız içi ölçüleri alınarak alçı modelleri elde edilmiştir. Modeller üzerinde hastaların diş hareket miktarları çapraşıklık değişimleri ölçülerek karşılaştırılmıştır. Bulgular SPSS 23.0 (Statistical Packages of Social Sciences) programı ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Yapılan ölçümler sonucunda kontrol grubunda 60 günde diş hareket miktarı ortalama 1,97±0,17 mm iken, titreşim grubunda 2,38±0,52 mm, ışık grubunda 3,28±0,62 mm, HOT grubunda 4,05±0,39 mm bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of vibration and photobiomodulation techniques on mandibular incisor teeth alignment while comparing with conventional orthodontic treatments. Today there are invasive or systemic methods to accelerate tooth movement. With this study it was also desired to create a more conservative technique to accelerate tooth movement than those other methods, which would easily be accepted by the patients and have continuous effects throughout the desired period of the treatment. A total of 36 patients (mean age 20 years 11 months, M/F=14/24) who applied to Yeditepe University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics were included in the study. Patients were assigned to four groups. First group which consisted of 8 patients was the control group. Second group with 10 patients recieved a vibrating device, third group which had 9 patients recieved a device which produced light and the last group consisting of 9 patients got a device which combined vibration and light features (HOT device). All patients with devices were asked to use them 20 minutes daily. At the initial appointment (T0), at day 30 and at day 60 impressions were taken to produce dental casts. The tooth movements of the patients were recorded measuring the differences in amounts of crowding. Results were statistically analysed using SPSS 23.0 (Statistical Packages of Social Sciences) programme. In control group 1.97±0.17 mm, in vibration group 2.38±0.52 mm, in light group 3.28±0.62 mm and in HOT group 4.05±0.39 mm tooth movement was observed.