Sağlık meslek lisesi öğrencilerinde intihar olasılığı, problem çözme becerileri ve ilişkili faktörler
The possibility of suidice, problem solving ability and associated factors among vocational has high school students
- Tez No: 458186
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ergenlik dönemi intihar davranışının ve olasılığının en sık görüldüğü dönemdir. Gençler problem çözme becerileri açısından kendilerini yetersiz algıladıklarında engellenmişlik duygusu yaşayıp öfkelenmekte ve intiharı ilk olarak akıllarından geçirmektedirler dolayısıyla da intihar olasılıkları artmaktadır. Bu araştırmada sağlık meslek lisesi öğrencilerinde intihar olasılığı, problem çözme becerileri ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Çalışma 2014-2015 öğretim yılında Aydın il merkezinde bulunan özel olmayan sağlık meslek lisesinde yürütülmüştür. Araştırmanın evreni Aydın Güzelhisar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim gören 463 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmada evreni bilinen örnekleme yöntemi kullanılarak %95 güven aralığında 210 öğrenciye ulaşılması hesaplanmıştır. Araştırmada 1,25 desen etkisi ile örneklem sayısı 270 olarak belirlenmiştir. Örneklem seçiminde çoklu örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Örneklem sayısı belirlendikten sonra sınıflar tabaka olarak, bölümler küme olarak kabul edilmiş, her tabakayı temsil edecek öğrenci sayısı belirlendikten sonra kurra yöntemine gidilmiş ve her tabakadan 4 küme örnekleme dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, Problem Çözme Envanteri (PÇE), (Şahin, Şahin, Heppner 1993), intihar olasılığı ölçeği (İOÖ) (Eskin 1993) kullanılmıştır. Çalışma için gerekli etik kurul onayı, kişi, kurum izinleri ve onamlar alınmıştır. Veriler SPSS-15 paket programı ile bilgisayara girilmiştir. Verilerin analizinde One Way Anova, t testi ve Korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan öğrenciler minimum 14, maksimum 18 yaşında olup, yaş ortalamaları 15,78+ 0,98'dir. Araştırmada öğrencilerin İntihar Olasılığı Ölçeği puan ortalamaları 76,22+11,76; Problem Çözme Envanteri puan ortalamaları ise 110,79+17,22 olarak bulunmuştur. Araştırmada beden kitle indeksi şişman olan, uzun süre yaşadığı yer il merkezi olan, aile üyelerinden birinde kronik ve ruhsal hastalık nedeniyle tedavi gören, problemlerini anne babasıyla konuşmayan arkadaşlarıyla konuşan, anne babası kendisine güvenmeyen, problemi olduğunda yardım edebilecek birileri olmayan, bağımlılık yapabilecek alışkanlığı olan, aile içinde şiddete tanık olan maruz kalan öğrencilerin intihar olasılıkları daha yüksektir. Ayrıca, tanıdığı ve yakından tanıdığı biri intihar eden öğrencilerin intihar olasılığı ve problem çözme envanteri puan ortalamaları tanıdığı birinin intihar etmediğini belirten öğrencilerin puan ortalamalarından daha yüksektir (p< 0,05). Sonuç olarak, lise öğrencisi ergenlerin Problem Çözme Envanteri ile İntihar Olasılığı Ölçeği puan ortalamaları arasında negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Liselerde intihar olasılığı yüksek olan öğrencilerin belirlenip ihtiyacı olan öğrencilerin destek almaları için ilgili birimlere yönlendirilmeleri, öğrencilere yönelik problem çözme beceri konusunda eğitimlerin düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Puberty is a period the most frequently experienced of suicidal behaviours. when young people perceive inadequate themselves in terms of problem solving- ability, they feel frustrated and anger, and first they think about suicide. Hence, this situation has increased the possibility of their suicide. The aim of this study is to determine the possibility of suidice, problem solving-ability and associated factors among vocational has high school students. It is planned as a descriptive study. The study was conducted in health vocational high schools, located in the center of Aydin city, and no special, in 2014-2015 acedemic years. The population of this study consists of 463 students educated in Aydin Güzelhisar Vocational And Technical Anatolian High School. The sample of study is 210 students. The sample is estimated in 95% confidence intervalsas as using sampling methods known population. The sample is determined as 270 students with 1,25 pattern effect. Multi-sampling metod was used in sample selection. After, the sample was determined, it was admitted that classes were as stage, and chapters were as cluster. Then, the number of students presenting each stage was stated, and 4 clusters from each stage were included in the sample with random drawing method. The data were obtained as using a personal information form, Problem Solving Inventory, suicide probability scale. Before, the study was no started, ethical approval, permissions of individuals and organizations had received. The data were analized in SPSS-15 software package. One Way Anova, t testi and corelassion analysis were used in statistical analysis. The mean age of the students participating in the study is 15,78+ 0,98 (min:14, max:18). It was found that the mean scores of Suicide Probability Scale was 76,22±11,76, the mean scores of Problem Solving Inventory was 110,79+17,22. It was determined that the possiblity of suicide was higher than the other in in obese, living in city center, cronic and mental disease in In one of the family, no contacting with parents, contacting with peers, parents do not trust him, without support, having addictive habit, violence in the family. Also, the possibility of suicide and Problem Solving Inventory Scores of the students who one of their acquaintance committed suicide was higher than the students who stated that one of their acquaintance no committed suicide. Consequently, middle and negatif correlation was found between their mean scores of Problem Solving Inventory and Suicide Probability Scale. It should be determined the students having higher possibility of suicide, be directed to the relevant departments to take support. Also, education about problem solving-abiliy organized for them.