Yaşlı bireylerde ayakkabı uygunluğunun fonksiyonel performans düzeyine ve dengeye etkisinin araştırılması
Invastigating the effects of footwear suitability on functional performance level and balance in elderly
- Tez No: 458273
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışma, yaşlı bireylerde ayakkabı uygunluğunun fonksiyonel performans düzeyine ve dengeye etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya 71'i kadın, 83'ü erkek toplam 154 birey katıldı. Bireyler, ayakkabı uygunluğu, statik denge, dinamik denge, fonksiyonel performans ve düşme korkusu yönünden değerlendirildi. Çalışmadan elde edilen sonuçlara bakıldığında; ayakkabı uygunluğu, fonksiyonel performans ve denge açısından erkek bireyler lehine cinsiyetin önemli bir faktör olduğu gözlendi (p0,05). Ayakkabı açısından düşme korkusuna bakıldığında, kadın ve erkek bireyler arasında fark bulunmadığı tespit edildi (p>0,05). Statik denge testlerinde sağ ve sol ayakla yapılan performans süreleri karşılaştırıldığında fark gözlenmedi (p>0,05). Sonuç olarak, fizyoterapistlerin denge ve düşme için tedaviye aldıkları yaşlı bireylerde cinsiyet faktörünün önemli olduğu ve klinik değerlendirme sırasında ayakkabının da dikkate alınması gerektiği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the effects of Footwear Suitability on functional performance level and balance in elderly. The study a total of 154 older people individuals, 83 men and 71 women. Subjects were assessed in terms of static balance, dynamic balance, functional performance and fear of falling. According to the results of study; It was observed that gender was an important factor in favour of men in terms of footwear suitability, functional performance and balance (p0.05). İnventigating the fear of falling in terms of footwear, was indicated no difference between men and women (p>0,05). Comparing the performance time according to static balance tests were performed right foot and left foot, wasn't observed statistically significant difference (p>0,05). As a result, we think that physiotherapists who study with elderly person who have balance disorder and fear falling should take into consideration the gender factor. While doing clinic assessment, physiotherapists should keep in mind footwear as well.