Şizofreni hastalığında serum BDNF, VEGF ve neuritin 1 seviyelerinin rolü
Roles of serum BDNF, VEGF and neuritin 1 levels in schizophrenic patients
  1. Tez No: 458307
  2. Yazar: EDA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. ÖMER BÖKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı şizofreni hastalarının alevlenme ve remisyon döneminde serum BDNF, VEGF ve Neuritin 1 düzeylerinde farklılık olup olmadığının ve çocukluk çağı travmaları ile bu parametreler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran ve DSM-V tanı ölçütlerine göre şizofreni tanısı almış alevlenme dönemindeki 30 hasta, remisyon dönemindeki 30 hasta ve 30 kişilik sağlıklı kontrol grubu ile yapılmıştır. Çalışmaya katılan tüm bireylere Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTQ-28) uygulanmıştır. Hastalar ayrıca Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) ile değerlendirilmiştir. Gruplar serum BDNF (Brain Derived Neurotrophic Factor), VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) ve Nrn1 (Neuritin 1) düzeyleri yönünden karşılaştırılmıştır. Bulgular: Serum BDNF ve Neuritin 1 seviyeleri ortalamalarının remisyon grubunda kontrol grubuna göre yüksek olduğu tespit edilmiştir. Serum VEGF düzeyi açısından ise üç grup arasında farklılık saptanmamıştır. Gruplarda serum BDNF ve VEGF değeri ortalamaları ile PANSS puanları ortalamaları arasında korelasyon olmadığı tespit edilmiştir. Alevlenme grubunda Nrn 1 düzeyi ortalaması ile PANSS pozitif puanı ortalaması arasında düşük derecede pozitif yönde korelasyon olduğu gözlenmiştir. BDNF, VEGF ve Nrn 1 seviyeleri ile çocukluk çağı travması arasındaki ilişki değerlendirildiğinde, sadece remisyon grubunda serum VEGF düzeyi ile CTQ toplam puanı arasında düşük derecede pozitif yönde korelasyon olduğu saptanmıştır. BDNF ve Nrn 1 seviyesi ile CTQ toplam puanı arasında korelasyon tespit edilmemiştir. Sonuç: Şizofreni hastalarında alevlenme ve remisyonda BDNF, VEGF ve Nrn 1'de herhangi bir fark bulunmazken, BDNF ve Nrn 1, remisyon grubunda kontrol grubuna göre daha yüksekti. Remisyon ve relapsda BDNF, VEGF ve Nrn1'in seyrini ortaya koymak için uzunlamasına çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: The objective of this study is to evaluated the difference in serum BDNF, VEGF and Neuritin 1 levels between exacerbation and remission periods of schizophrenia and association between childhood trauma and these parametres. Material and Method: Study was conducted with 30 patients in exacerbation who were admitted to Ondokuz Mayıs University Psychiatry Outpatient Clinic and who were diagnosed with schizophrenia according to DSM-V diagnostic criteria, 30 patients in remission and 30 healthy controls. Childhood Traumas Questionnaire (CTQ-28) was carried out on all the subjects who are participated in the study. The patients were also assessed with Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS). The groups were compared in terms of the levels of serum BDNF (Brain Derived Neurotrophic Factor), VEGF (Vascular Endothelial Growth Factor) and Nrn1 (Neuritin 1). Results: Averages of serum BDNF and Nrn 1 levels were found to be higher in the remission group when compared with the control group. No difference was found between the three groups in terms of serum VEGF level. No correlation was found between groups in terms of mean serum BDNF and VEGF levels and mean PANSS scores. A low positive correlation was found in the exacerbation group between average Nrn 1 level and average PANSS positive score. When the association between BDNF, VEGF and Nrn 1 levels and childhood trauma were evaluated, low positive correlation was found only in the remission group between serum VEGF level and CTQ total score. No correlation was found between BDNF and Nrn 1 level and CTQ total score. Conclusion: No difference has been found between exacerbation and remission schizophrenia patients in terms of BDNF, VEGF and Nrn1 levels. BDNF and Nrn1 levels are higher in schizophrenia patients in remission than the control group. Prospective studies are needed to show the course of BDNF, VEGF and Nrn1 in relapses and remission periods of schizophrenia patients.