Endometrial karsinoma tanısı alan hastalarda ykl-40 glikoproteini seviyesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 458308
  2. Yazar: ÖZGÜR DİZİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİĞRACİ TOSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmanın amacı: Endometrium kanserli olgularda YKL-40 adlı glikoprotein düzeyinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Ocak 2016-Temmuz 2016 tarihleri arasında Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde endometrium kanseri tanısı almış otuz hasta ile kontrol grubu olarak ek sistemik hastalığı olmayan, infertilite nedeni ile aynı kliniğe başvuran otuz hasta dahil edildi. Kontrol grubunda kanser öyküsü olan, hepatit geçirmiş veya artriti olan hastalar çalışma dışı tutuldu. Olgular preoperatif YKL-40 değeri, yaş, gravida, parite, tümör boyutu, myometrial invazyon derinliği, lenfovasküler invazyon, periton sitolojisi ve patoloji sonuçları açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is asessement of YKL-40 glycoprotein level in endometrial cancer cases. Methods: Thirty patients who had been diagnosed with endometrium cancer at Ondokuzmayıs University Medical Faculty Obstetrics and Gynecology Clinic between January 2016 and July 2016 were included in the study and control group included thirty patients who did not have any additional systemic disease and who applied to the same clinic for the reason of infertility. Patients with a cancer history, hepatitis or arthritis in the control group were excluded. The cases were evaluated in terms of preoperative YKL-40 values, age, gravida, parity, tumor size, myometrial invasion depth, lymphovascular invasion, peritoneal cytology and pathology results.