Yeni bir ayak bileği protezinin geliştirilerek biyomekanik özelliklerinin incelenmesi ve optimizasyonu
Investigation and optimization of biomechanical properties by developing A novel design ankle prosthesis
- Tez No: 458320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KARAKAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada bugüne kadar kullanılan ayak bileği protezlerinin avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyerek yeni bir ayak bileği protezi tasarımı planlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde ayak-ayak bileği kompleksinin anatomisi ve biyomekanik özelikleri anlatılmıştır. Daha sonra günümüzde yaygın olarak kullanılan total ayak bileği protezleri ve protezlere ait çalışma sonuçları incelenmiştir. Bu sonuçları inceledikten sonra ayak bileği protezlerinin eksik yönleri görülüp buna göre yeni bir ayak bileği protezi dizaynı gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın nümerik araştırma bölümünde SOLIDWORKS programını kullanarak yeni bir ayak bileği protezi bileşenlerinin görüntüsü alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new ankle prosthesis design was planned by examining the advantages and disadvantages of the ankle prosthesis used so far. In the first part of the work, the anatomy and biomechanical properties of the foot-ankle complex are described. Then the results of the studies of total ankle prosthesis and prosthesis which are widely used today are examined. After reviewing these results, missing aspects of the ankle prosthesis were observed and a new ankle prosthesis design was realized accordingly. A new ankle prosthesis component was imaged using the SOLIDWORKS program in the numerical research section of the study.