Snappıng skapula sendromuna yol açan skapular anomalilerin Türk toplumundaki insidansı üzerine bir çalışma
A study on the incidence of scapular abnormalities that leads to snapping scapula syndrome in Turkish population
- Tez No: 458348
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ERCAN TANYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Antropoloji, Morfoloji, Anatomy, Anthropology, Morphology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, snapping scapula sendromu açısından risk faktörü olarak belirtilen scapular anomalilerin Türk toplumuna ait değerlerini sunmak ve cerrahi tedavisinin planlanmasına yönelik bilgi sağlamaktır. 79 adet kuru scapula Graves'in sınıflamasına göre ayrıldı. Universal gonyometre ile proc. coracoideus açıları, parmak gonyometre ile superomedial açıları, manuel kumpas ile superior ve inferior uç kalınlıkları, kostal yüzlerinin derinlikleri ölçülüp, Luschka tüberkülü ve proc. teres major varlığı açısından değerlendirildi. Ortalama superomedial açı 98,77 derece, proc. coracoideus eğim açısı ise 131,51derece bulundu. Scapula'ların %26,5'i düz, %62'si konveks, %11,3'ü konkav tip scapula olarak belirlendi. Ortalama superior uç kalınlıkları 4,06 mm, inferior uç kalınlıkları 7,4 mm, kostal yüz derinlikleri 18,02 mm olarak ölçüldü. Scapula'ların %8,8'inde proc. teres major, %2,5'unda Luschka tüberkülü görüldü. Literatürdeki diğer toplumlara ait verilere göre kıyaslandığında, Türk toplumunda scapula'nın superomedial açısı ile proc. coracoideus'un eğim açısı değerlerinin snapping scapula sendromuna yatkın olduğu görülmüştür. Ayrıca Türk toplumu üzerinde daha önce ölçülmemiş olan skapular parametrelere dair verilere erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to present data of scapular anomalies in Turkish population, which mentioned as a risk factors of snapping scapula syndrome and to provide information about the planning of surgical treatment. Seventy nine dry scapulae were classified according to Graves classification. The forward angulation of the coracoid process was measured with universal goniometer, superomedial angles measured with finger goniometer, superior and inferior end thicknesses, depths of costal faces were measured with manual calipers and the scapulae evaluated for presence of the Luschka's tubercle and teres major process. The average superomedial angle was 98.77 degrees and the forward angulation of the coracoid process was 131.51 degrees. The scapula type was straight in 26.5%, convex in 62% and concave in 11.3%. Average superior end thicknesses were measured as 4.06 mm, inferior end thicknesses as 7.4 mm, and costal face depths as 18.02 mm. Teres major process was present in 8.8% and Luschka's tubercle in 2.5%. Compared to other populations in the literature, the superomedial angle of the scapula and the forward angulation of the coracoid process were found to be predisposed to the snapping scapula syndrome in Turkish population. In addition, the data of the parameters of the scapula which was not measured before in Turkish population, has been obtained.