Farklı mekanik mine aşındırma yöntemleri ile mine kalınlığında ve yüzey pürüzlülüğünde meydana gelen değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluating the emerging changes in the enamel thickness and surface roughness within different kinds of mechanical enamel reduction methods
  1. Tez No: 458349
  2. Yazar: EDA ERORTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ FIRATLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Çalışmamızda; üç farklı stripping metodunun (metal şerit zımpara, Air Rotor Stripping -ARS- ve Profin sistem), aşındırdığı mine ve aşındırılan yüzeyde oluşturduğu pürüzlülük miktarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 190 adet küçük azı dişinin kullanıldığı çalışmamızda, dişler rastgele 10'arlı 12 çalışma ve bir kontrol grubuna dağıtılmıştır. 60 adet diş, aşındırma metodlarının aşındırdığı mine miktarını ve aşındırma ile cila sonrası yüzey pürüzlülüğünü; diğer 60 adet diş, aşındırıcı uçların yıpranması sonucu aşındırılan madde miktarındaki olası değişikliği değerlendirmek amacıyla kullanılmıştır. Cila uygulaması Sof-Lex cila diskleri ile yapılmıştır. Pleksiglastan hazırlanmış özel düzenek ile dişler standart şekilde alçıya gömülmüş, aşındırılmış ve dişlerin röntgen kayıtları alınmıştır. Röntgen kayıtları aşındırma öncesi, sonrası ve cila sonrası RVG ile dijital olarak elde edilmiştir. Özel bilgisayar programında dijital görüntüler üzerinde yapılan ölçümler ile aşındırma miktarları ölçülmüştür. Aşındırma ve cila sonrası yüzey pürüzlülüğü; kontakt profilometre ile ölçülmüş, taramalı elektron mikroskobu (Scanning Electron Microscobe-SEM-) ile görüntülenmiştir. Kantitatif veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Ortalama aşındırılan mine miktarı; aşındırma (T0-T1) ardından cila sonrası (T1-T2) sırasıyla; 10 sn sürede ARS ile 0,19 mm ve 0,1 mm, Profin ile 0,15 mm ve 0,09 iken 20 sn sürede ARS ile 0,31 mm ve 0,13 mm, Profin ile 0,19 mm ve 0,1 mm, metal şerit zımpara ile 0,07 mm ve 0,08 mm olarak ölçülmüştür. Ortalama yüzey pürüzlülüğü; (Ra) aşındırma (T1) ardından cila sonrası (T2) sırasıyla; 10 sn sürede ARS ile 0,97 µm ve 0,65 µm, Profin ile 1,86 µm ve 1,02 µm iken 20 sn sürede ARS ile 1,08 µm ve 0,44 µm, Profin ile 1,28 µm ve 0,59 µm, metal şerit zımpara ile 1,22 µm ve 0,59 µm olarak ölçülmüştür. 80 sn cila uygulanan yüzeylerde belirgin madde kayıpları görülmüştür. Süre arttıkça aşındırılan mine miktarı artmıştır. En fazla aşındırma 20 sn sürede ARS ile, en az ise metal şerit zımparada ölçülmüştür. Bütün aşındırma yöntemleri diş yüzeylerinde pürüzlülüğe neden olmuştur. En pürüzlü yüzey 10 sn sürede Profin ile ölçülmüştür. Cila uygulaması ile yüzey pürüzlülüğü hiçbir işlem uygulanmamış diş yüzeylerinden daha pürüzsüz bulunmuştur. Aşındırma işlemi aşındırma materyalinin gren büyüklüğü azalacak şekilde kademeli olarak yapıldıktan sonra cilada gren büyüklüğü en küçük olan diskler tercih edilmelidir.
Özet (Çeviri)
In our study; the aim is to evaluate three different kinds of stripping methods which emerges in enamel which it strips and the quantity of surface roughness which it is stripped (metal strips, Air Rotor Stripping-ARS- , Profin system). In our study, 190 premolars are used, teeth are randomised in 12 workgroups of 10 and a control group. 60 teeth are used for evaluating the enamel quantity and the surface roughness; and other 60 teeth are used for evaluating probable changes in the quantity of stripped materials in consequence of aging stripper edges. Implementation of polishing is made within Sof-Lex polishing disks. Teeth are buried in plaster, stripped and the x-ray records are taken in standard pattern within a specially prepared mechanism which is made of acrylic glass. The x-ray records are obtained digitally within RVG before and after stripping and after polishing. The quantities of stripping are measured by the measurements upon digital images in special computer program. The surface roughness after stripping and polishing is measured within contact profilometry, and displayed within scanning electron microscope (Scanning Electron Microscope-SEM-). The quantitative data are evaluated statistically. The average quantity of stripped enamel is measured respectively as; after stripping (T0-T1) then after polishing (T1-T2); in 10 sec. 0,19 mm and 0,1 mm within ARS, 0,15 mm within Profin, and while it is 0,09, in 20 sec. 0,31 mm and 0,13 mm within ARS, 0,19 mm and 0,1 mm within Profin, 0,07 mm and 0,08 mm within metal strip band paper. The average surface roughness is measured respectively as; after stripping (Ra) then after polishing (T1) (T2); in 10 sec. 0,97 µm and 0,65 µm within ARS, 1,86 µm within Profin and while 1,02 µm, in 20 sec. 1,08 µm and 0,44 µm within ARS, 1,28 µm and 0,59 µm within Profin, 1,22 µm and 0,59 µm within metal strips. Significant material losses are observed on the surfaces where 80 sec. polishing is implemented. The quantity of stripped enamel is increased as long as time is extended. Maximum stripping is measured in 20 sec. within ARS, and minimum stripping is measured within metal strips. All of the stripping methods cause roughness on teeth surfaces. The roughest surface is measured in 10 sec. within Profin system. Within the implementation of polishing, surface roughness is found smoother than unprocessed tooth surfaces. The polishing has to be implemented certainly in order to obtain a smooth surface after stripping.