Strabismus hastalarında vizüel sistemdeki değişikliğin denge üzerine etkisinin araştırılması
Searching the effects of the changes in the visual system on balance in strabismus patients
  1. Tez No: 458358
  2. Yazar: SERPİL HÜLYA AHMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Şaşılık, görme ekseninin fizyolojik durumun gerektirdiği düzlemde olmaması olarak tanımlanır. Literatürde; şaşılığın prevelansı genelinde %5'in altında olduğu gösterilmiştir. Şaşılığın, hatalı vizüel verinin, potural kontrolün bozulmasına sebep olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda amacımız, hastanın ameliyat öncesi vücut salınımını ameliyat sonrası ile karşılaştırarak, şaşılığın postüral kontrole etkisinin olup olmadığını değerlendirmektir. Tüm denekler; oftalmolojik muayenelerinden sonra çalışmaya dahil edilmiştir ve işitmeleri normal sınırlardadır. Postüral stabilite değerlendirilmesi bilgisayarlı dinamik postürografi ile yapılmıştır. Deneklere; ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 1. ay ve 3. ayda duyu organizasyon testi, adaptasyon testi ve ritmik ağırlık aktarma testleri uygulanmıştır. Çalışmamıza, yaşları 8-14 (ort. 9,64) arasında değişen, 15 kadın, 11 erkek denek dahil edilmiştir. Şaşılık derecesi ameliyat öncesi döneme göre, ameliyat sonrası 1. ay ve 3.
Özet (Çeviri)
Strabismus is the fact that the visual axis is not in the plane required by the physiological condition. In the literature; the prevalence of strabismus studies was found to be below 5%. It is known that strabismus causes an impairment of postural control by giving false visual feedback. We aimed to compare pre-operative body sway to post-operative body sway for assess the effect of strabismus on postural control. All subjects have been included in the study after ophthalmologic examinations, and all of them have normal hearing thresholds. Postural stability was assessed by computerized dynamic posturography. Preoperatively and postoperatively at 1 month and 3 months, sensory organization test, adaptation test and rhythmic weight shift tests were applied to the subjects. 15 female and 11 male subjects at the ages ranging from 8-14 (mean 9,64) were included in our study.