Ampelopsis quinguefolia çekirdeklerinin çimlenmesinde değişik uygulamaların etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 45864
- Danışmanlar: PROF.DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada, Ampelopsis quinquefolia çekirdeklerinin çimlenmesinde, değişik uygulamaların etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, An kara'da bulunan 8 ayrı asmadan elde edilen çekirdeklere, ayrı ayrı olmak üzere, farklı süre ve dozlarda, katlama, GA3, sirke asidi, süt asidi ve kombine olarak katlama~GA3 uygulanmıştır. Katlamanın çimlenme üzerindeki etkisi araştırılırken, asma farkı da gözetilmiş, diğer uygulamaların etkisi, homojen bir şekilde karıştırılan çekirdekler üzerinde incelenmiştir. Bunların yanısıra, çekirdeklerin sürme oranını da belirlemek amacıyla homojen bir şekilde karıştırılmış olan çekirdeklere yine farklı sürelerde katlama uygulanmış, daha sonra, önceden hazırlanmış olan harç içerisine ekilmişlerdir. Araştırma sonucunda, katlamanın, çimlenme ve sürme oranını çok yüksek düzeylere çıkardığı tesbit edilmiştir. En yüksek çimlenme oranını, 80 gün süre ile katlama sağlamıştır. Ayrıca katlama süresi arttıkça sürme oranının da arttığı, belli bir düzeyden sonra, katlama süresinin artmasına rağmen, sürme oranının sabit kaldığı da belirlenmiştir. Öte yandan, çimlenmeyi kolaylaştırıcı ve artırıcı herhangi bir uygula maya tabi tutulmayan çekirdeklerin, çimlenme oranlarının çok düşük olduğu, GA3, süt asidi ve sirke asidi uygulamalarının bu durumu değiştirmediği de araştırma sonuçları arasındadır. Artan dozlara rağmen, GA3, süt asidi ve sirke asidi uygulamaları, çimlenme oranını artırmamaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Çekirdek, katlama, çimlenme, sürme, sirke asidi, süt asidi, GA3, Ampelopsis quinquefolia.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of different treatments on germination of seeds of Ampelopsis quinquefolia were investigated. Seeds were obtained from 8 different plants in Ankara town. Seeds were treated with GA3, acetic acid, lactic acid, stratification and GA3-stratification combination. These treatments were in different periods and doses. While investigating the effect of stratification on germination, plant differences were also considered. The effect of other treatments were investigated using homogeniously mixed seeds. In addition, for determination of the sprouting ratio of the seeds stratification treatment were done on seeds which were homogeniously mixed previously. Later on, these seeds were planted in to a previously prepared soil mix. It is found that stratification increased germination and sprouting ratio to high levels. The highest percent germination were achieved with 80 days of stratification. Increasing the stratification time increased the percent sprouting, however, after a certain level, increasing the stratification time did not have any effect on sprouting. The percent germination was very low with the seeds which were not treated with any treatment. This was also the case with seeds treated with GA3, lactic acid and acetic acid. Increasing the doses of GA3, lactic acid and acetic acid treatments didn't increase sprouting ratio. KEY WORDS: Seed, stratification, germination, sprouting, acetic acid, lactic acid, GA3, Ampelopsis quinquefolia