Erkenci çekirdekli sofralık üzüm çeşitlerinde embriyo kültürü üzerinde araştırmalar
- Tez No: 45865
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ERKENCİ ÇEKİRDEKLİ SOFRALIK ÜZÜM ÇEŞİTLERİNDE EMBRİYO KÜLTÜRÜ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Ayfer KARLI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Hasan ÇELİK 1995, Sayfa:37 Jüri: Prof.Dr.Hasan ÇELİK Prof.Dr.Atilla ERİŞ Prof.Dr.Salih ÇELİK Bu araştırmada, ülkemizin önde gelen erkenci çekirdekli sofralık üzüm çeşitlerinden Tarsus Beyazı ve Tahannebi ile yabancı kökenü Cardinal ve Perle de Csaba sofralık üzüm çeşitlerine ait tohumların in vivo koşullarda düşük olan çimlenme oranlarını, in vitro çimlendirme yoluyla arttırarak, bu çeşitlerin melezleme ıslahı çalışmalarında, ana ebeveyn olarak kullanımı şansının yükseltilmesi olanakları incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, üzerinde çalışılan dört erkenci üzüm çeşidinde, canlılık oranları % 26.4 (Perle de Csaba) ile % 36.2 (Tarsus Beyazı) ve boş çekirdeklilık oranları batan tohumlar için % 52.6 (Cardinal) ile % 91.8 (Perle de Csaoa); yüzen tohumlar içinse % 83.3 (Tahannebi) ile % 97.0 (Perle de Csaba) arasında saptanmıştır. Suda batan tohumların katlamadan sonraki in vivo çimlenme oranlan Tahannebi (% 35.8), Cardinal (% 18.9) ve Perle de Csaba'da (% 1.0) % 50'nin altında gerçekleşmişken, Tarsus Beyazı'nda ise bu oran % 53.6 olmuştur. Yüzen tohumların yine katlamadan sonraki in'Vivo çimlenme oranlan ise çok daha düşük bulunmuştur (% 1.6“ Perle de Csaba ”ile % 13.8 'Tahannebi" arasında). Araştırmada, olgunlaşmadan hemen sonra taneden taze olarak ayrılan üzüm tohumlarında, gerçek dinlenmeye girmeleri nedeniyle in vivo koşullarda çimlenme meydana gelmemesine rağmen, m vitro koşullarda çimlenmenin oluştuğu gözlenmiştir. Hem taze olarak ve hem de katlamanın ardından in vitro koşullarda kültüre alman embriyolarda çimlenme oranlan bakımından bu iki grup arasında bir farklılık ortaya çıkmamıştır. Çeşitler ayn ayn değerlendirildiğinde, yüzen tohumlar için in vivo*ya oranla in vitro çimlendırmede Cardinal'de % 34.6, Tahannebi'de % 16.7, Tarsus Beyazı'nda ise % 64.7 oranında daha başarılı olunduğu belirlenirken; Perle de Csaba'da ise, in vitro koşullarda da herhangibir bir basan elde edilememiştir. Benzer şekilde, batan tohumlar içinde in vitro koşullarda Cardinal'de % 7.8, Perle de Csaba'da % 14.9, Tahannebi'de % 1.9 oranında artış tespit edilirken, Tarsus Beyazı çeşidinde ise tersine % 35.6 oranında bir azalma olduğu belirlenmiştir. In vitro koşullarda çimlenen embriyoların tam bitkiye dönüşüm oranlan, katlanan tohumlardan çıkardan embriyolarda daha belirgin olmak üzere, oldukça düşük bulunmuştur. Tam bitkiye dönüşüm yönünden, taze tohumlardan çıkarılan embriyolar (çimlenen tohumların Tahannebi'de % 65.6, Tarsus Beyazı'nda % 53.9, Cardinal'de % 18.8 ve Perle de Csaba'da % 6.9'u), katlananlara ait embriyolardan (çimlenen tohumların Cardinal'de % 18.0'i, Tahannebi'de % 14.3, Tarsus Beyazı'nda % 11.3 ve Perle de Csaba'da % 1.6) daha başardı sonuç vermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Vıtis vinifera L., tohum, boş çekirdeklilik, katlama, embriyo kültürü, in vitro çimlendirme, in vivo çimlendirme
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master's Thesis EMBRYO CULTURE OF EARLY RIPENING SEEDED TABLE GRAPE CULTIVARS Ayfer KARLI Ankara University Graduate School of Naturel and Appied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof.Dr.Hasan ÇELİK 1995, Page: 37 Jury: Prof.Dr.Hasan ÇELİK Prof.DrAtüla ERIS ProlDr.Salih ÇELÎK In this experiment, the increasing possibility of seed germinability of four early ripening seeded table grape cultivars which have lower seed germination rates in vivo, by using in vitro embryo culture technique, and using effectiveness of these cultivars as female parents in grape breedingprograms was examined. As plant materials, early ripening two Turkish cultivars Tarsus Beyazı and Tahannebi and two introduced cultivars, Cardinal and Perle de Csaba were used. According to the results obtained from research, the viability rates of four early ripening cultivars, ranged between 26.4 % (Perle de Csaba) and 36.2 % (Tarsus Beyazı), and empty-seededness rates changed between 52.6 % (Tarsus Beyazı) and 91.0 % (Perle de Csaba) of sinkers; 83.3 % (Tahannebi) and 97.0 % (Perle de Csaba) of floaters. Although in vivo germination rates of the sinkers after stratification ( 35.8 % for Tahannebi, 18.9 % for Cardinal -and, 1.0 % for Perle de Csaba) ferformed less than 50 %, but only the performance öf Tarsus Beyazı (53.4%) was just above 50 %. or the floaters, in vivo germination rates of seeds after stratification were markedly lower than the sinkers ( 1.6% for Perle de Csaba and 13.8 % for Tahannebi). Because of the dormancy, while the seeds extracted from berries immediately did not germinate in vivo, but these embryos germinated in vitro. There were no remarkable germination differences in vitro culture of both embryos extracted from fresh and stratified seeds. In vitro germination rates of embryos extracted from floaters were 34.6 % of Cardinal, 16.7 % of Tahannebi, 64.7 % of Tarsus Beyazı. Similar success for in vitro cultured embryos were obtained as 7.8 % for Cardinal, 14.9 % for Perle de Csaba, 1.9 % for Tahannebi; in contrast to this situation, the decrease of in vitro germination rate for 35.6 % Tarsus Beyazı was determinated. Final takes of intact plants were always found to be lower than germination rates in vitro in all cultivars for both fresh and particularly stratified seeds. Rates of intact plants of embryos extracted from fresh seeds (65.6 % in Tahannebi, 53.9 % in Tarsus Beyazı, 18.8 % in Cardinal and 6.9 % in Perle de Csaba) were found to be significantly higher than embryos extracted from stratified seeds (18.0 % Cardinal, 14.3 % Tahannebi, 11.3 % Tarsus Beyazı and 1.6 % Perle de Csaba) in vitro conditions. KEY WORDS: Vitis vinifera L., embryo culture, seed, in vivo seed germination, in vitro embryo culture, stratification.