Xemilandına felsefeya oldarıyê dı helbestên Mehwî de
Mehwî'nın şiirlerinde din ve felsefe
  1. Tez No: 458835
  2. Yazar: HAWKAR HEIDER FARHAN FARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VECHİ SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu bölümde felsefe ve din'in tanım ve sözcüklerinden (kelime) bahsedilmiştir. Daha sonra dini felsefeden bahsetmişim ve dini felsefeden bir kaç örnek göstermeye gayret etmişim, özellikle Mehwi'nin eserlerinden örnek vermek istedim, daha sonra yine genel olarak şiir dilli ve Mehwi'nin şiir dillinden bahsetmişim. İkinci bölüm: bu bölümde de mehwinin şiirlerinin yoluyla genel bir toparlama ve değerlendirme yapılmıştır, ayrıca din ve dini felsefeden de bahsetmişim. Ayrıca nasıl kavrayıp anladığıma göre bahsetmeye ve anlatmaya gayret etmişim. Gerekli özel ve doğru bir belge ile mehwinin şiirlerinin üzerine kendi fikirlerimi beyan etmişim. Üçüncü bölüm: üçüncü bölüm mehwinin divanından bir kaç satır şiir ve şiirlerinin anlamlarından oluşuyor, ve aşıkların başindan geçen aşk hikayelerinden oluşturuyor. Âşık mehwi dir meşk de şiirlerin ona yazıldığı kişidir, buda düş te geçen bir olaydır, bunu da burda okurlarıma anlatmak istediğim mehwinin şiirleri sadece felsefe ve din ile bağlantılı değildir ve başka bir şekilde aşk tarafını da anlatmak istemişim.
Özet (Çeviri)
I have introduced Philosophy and Sufism in terms of definitions and word formations. Then Sufism (mysticism) has been discussed by giving examples about this ideology. Therefore, some poems have been shown which we can apply the philosophical Sufism on them. Especially, the poems which were written by Mahwi. On the other hand, I have talked about the language of poetry in general and Mahwi's language. Second Section in this part Sufism and philosophical Sufism are introduced and organized through Mahwi's poems. I have tried to analyze my thoughts and opinions in a way that will be applied in Mahwi's poems. Third Section Some excerpts of Mahwi poem have been chosen in order to be precise. Also some sonnets and their meanings are shown which a romantic fantasizing story created between a lover and his beloved. The lover (Mahwi) and his beloved is the person to whom he wrote these poems. Furthermore, through this way we can a find link between his Sufism and his romantic relationship.