Wêneya helbestî di helbestên Kurdî yên Mistefa Begê Kurdî da
Mustafa Begi Kurdi'nin Kürtçe şiirlerinde imge
- Tez No: 458834
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Mistefa Begê Kurdî'nin Kürtçe Şiirlerinde İmgecilik adındaki bu çalışmamız şairin şiirlerinde kullandığı imgelerin yorumunu içeriyor. Yorum ve vasıf yöntemlerini kullandığımız ve üç bölümden oluşan çalışmamızın teorik biçimindeki birinci bölümü dört alt başlıktan meydana gelmektedir. Aynı zamanda çalışmamızın pratik biçimindeki ikinci bölümü de dört alt başlıktan oluşmaktadır. Bu kaynakçalar özlü ve konulu kaynakça olarak ikiye ayrılır ve konulu kaynakça da birkaç kola ayrılır.Örneğin Klasik Dönem şair kaynakçası olarak Nalî ile Salim'ı gösterebiliriz. Aynı zamanda milli kültür kaynakçaları olan folklorik şiirler, efsane, destan, atasözleri, gelenek, görenek ile doğa ve dini kaynakça olan Zerdüştlük, Hiristiyanlık ile İslamiyet de şairin divanındaki şiirlerinde kullandığı ve yararlandığı önemli kaynakçalardır. Sonuç olarak, çalısmamızda şu imgeleri kullandık: Biçimsel ve Bileşen Olarak İmgeler: Hicivsel imgeler, felsefî ve psikolojik imgeler, sembolik imgeler.
Özet (Çeviri)
This thesis entitled“Image Poetry in the Kurdish Poems of Mustafa Beg Kurdi”contains the explanation of the poet's Image Poetry. In this study, explanatory and descriptive methods are used.The study consists of three sections. The first section which is a theoretical section consists of four sub-branches: The first one is dedicated to the concept and dialect of image poetry. The second sub-branch is dedicated to the importance of image poetry in the literary movements. The third one is about the components of image poetry. The fourth one is about Mustafa Beg's life and time. The second section which is a practical one consists of four sub-branches: The first one is about image in terms of senses and abstract meaning. Image in terms of sense is that which is identified via the five senses of human being, and image in terms of abstract meaning is one which is not identified via the five senses. The second sub-branch talks about image in terms of stopping and movement, as they can be understood by their names that there is not any movement in those images that are stopped, and there is movement in the movable images. The third sub-branch explains image in terms of component and shape like satire image, philosophical image, psychological image, and symbolic image. The fourth sub-branch is about rhetoric image which consists four other parts like simile, personification, metaphor, and conceit. The third section which is a practical one talks about Mustafa Kurdi's sources of image poetry such as subjective and objective sources. Objective sources consists of some other parts like sources of classical poets like Nali and Salim, local cultural sources which contains some subjects like folklore poetry, myth, epic, adage, traditions, and nature. The poet is a religious source of an important part of his poetry book. Those religions which became sources of poetry for the poet are Zardash, Christianity, and Islam.