Ni katkılı ZnO, CdSe ve CdSe/ZnO fotoaktif malzeme geliştirilmesi
Ni doped ZnO, CdSe and CdSe/ZnO photoactive material development
- Tez No: 458907
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ TÜKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Nanoyapılı ZnO, elektrokimyasal yolla indium kalay oksit kaplı cam (ITO) üzerine sulu ortamda çöktürülmüştür. ZnO nanoyapıların oluşumuna farklı çinko nitrat derişimlerinin etkisi ayrıntılı olarak FESEM tekniği ile araştırılmıştır. Bununla birlikte, sentez ortamına ilave edilen destek elektrolitin nanoyapılı ZnO filmlerin morfolojisi üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Farklı çöktürme sürelerinde hazırlanan çubuk ve kule benzeri ZnO filmlerin morfolojik, kristalografik ve optik özelikleri ayrıntılı olarak FESEM, XRD, XANES ve UV-görünür spektrofotometri teknikleri kullanılarak çalışılmıştır. Nikel katkılı ZnO nanoyapılar elektrokimyasal biriktirme yöntemi kullanılarak sentezlenmiştir. Nikel katkılamanın ZnO ince filmlerin morfolojik, kristalografik ve optik özellikleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. CdSe nanofilmler ITO yüzeyine elektrokimyasal yöntem ile çöktürülmüştür. CdSe filmlerin morfolojisi, bileşimi, kristal yönelimi ve optik özelliğine çöktürme süresinin etkisi araştırılmıştır. ITO/CdSe elektrot üzerine ZnO nanoyapılar da elektrokimyasal yolla çöktürülmüştür. Tekli ve ikili nanoyapıların özellikleri FESEM, XRD ve UV-görünür spektrofotometri yöntemleri ile araştırılmıştır. Elektrokimyasal yolla sentezlenen fotoaktif elektrotların taşıyıcı yük yoğunluğu, düz bant potansiyeli gibi elektronik özellikleri Mott-Schottky eşitliği kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nanostructured ZnO films have been deposited in aqueous solution on indium tin oxide coated glass (ITO) substrate via electrochemical route. The effect of zinc nitrate concentrations on the formation of ZnO nanostructures have been investigated in detail by FESEM technique. The influence of the supporting electrolyte on the morphology of ZnO films was also examined. Morphological, crystallographic and optical properties of rod and tower like ZnO films was studied by using FESEM, XRD, XANES and UV-visible spectrophotometer techniques. Nickel doped ZnO nanostructures were synthesized by electrochemical deposition method. The efficacy of Nickel doping on morphological, crystallographic and optical properties of ZnO thin films was examined. CdSe nanofilms were deposited on ITO by electrochemical technique. The effect of deposition time on the morphology, composition, crystal orientation and optic property of CdSe films was investigated. Moreover, ZnO nanostructures were deposited on ITO/CdSe electrode via electrochemical route. The properties of prepared mono and bilayer nanostructures were investigated by FESEM, XRD and UV-visible spectrophotometer methods. Electronic properties like charge carrier density and flat band potential of electrochemically deposited photo active electrodes have been determined by using Mott-Schottky equation.