Karbon nanotüp katkılı organik güneş hücresi yapımı ve karakterizasyonu
Carbon nanotube doped organi̇c solar cell produced and analyzes
- Tez No: 458933
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF SÜLEYMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çağımızın en büyük ihtiyaçları arasında yer alan enerjinin elde edilebilmesi için günümüzde birçok yöntem bulunmaktadır. Güneş enerjisi sahip olduğu büyük potansiyel ile dikkat çekmekte fakat yaygın kullanımı için ihtiyaç duyulan verim-maliyet değerlerini yakalayamamaktadır. Gelişen teknoloji ile güneş pilleride evrim geçirerek daha düşük maliyetli organik güneş hücreleri ortaya çıktı. Fakat verim değerleri beklentileri karşılayacak seviyelere henüz çıkamamış durumdadır. Buna rağmen gelişmeler umut vadetme çeşitli yöntemler ile bu güneş pillerinin verim değerleri iyileştirilmektedir. Yeni geliştirilen polimerler, yeni geometriler veya çeşitli nanoparçacık katkılama işlemleri ile bu güneş pillerinin verimlerinde ciddi iyileştirmeler gözlenmiştir. Bu tez ile amaçlanan, Karbon Nanotüplerin (CNT) bu hücrelere katkılanarak verim değerlerinin incelenmesi ve iyileştirme yöntemlerinin araştırılmasıdır. CNT'ler aktif tabaka içine farklı oranlarda katkılanarak çeşitli hücreler üretildi ve bu hücrelerin teknik analizleri gerçekleştirildi. Aynı mimariye sahip katkısız güneş hücreleri ile karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlar literatür ile karşılaştırıldı ve değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Today, there are many ways to get energy that is among the biggest needs of our age. Solar energy is attracting attention with its great potential but it can not achieve the cost-effectiveness values required for its widespread use. With developing technology, evolving of solar cells results in lower cost organic solar cells. However, the yield values have not yet reached the levels that meet the expectations. Despite this, the developments are promising and the yield values of these solar cells are improved by various methods. Significant improvements in the yield of these solar cells have been observed with newly developed polymers, new geometries, or various nanoparticle doping processes. The aim of this thesis is to investigate the yield values of carbon nanotubes as doped to these cells and to investigate the improving methods. Carbon nanotubes were doped into the active layer at different rates and produced various cells and technical analyzes of these cells were performed. Undoped solar cells of the same architecture are compared. The obtained results were compared with the literature and evaluated.