Yerel mimarlıkta iklimle dengeli tasarımın kırsal konut dokusunda incelenmesi: Eskişehir örneği
Analysing of climate responsive design in traditional rural houses: The case of eskişehir
- Tez No: 459001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH GÖKALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yerel mimarlık ürünleri üzerine tartışılmaz bir etkisi olan iklim, sanayileşme, gelişen teknoloji ve küreselleşme ile birlikte çağdaş mimaride tasarıma olan etkisi göz ardı edilen bir etken halini almıştır. Ancak 20. yy.'da kaynakların tüketilmesi ve çevresel sorunların ortaya çıkmasıyla birlikte benimsenmeye başlanan sürdürülebilirlik anlayışı, iklimle dengeli tasarımın yeniden önem kazanmasını sağlamıştır. Çevresel ve iklimsel duyarlılık araştırma konusu olarak önemini ve güncelliğini korumaktadır. Bu çalışmada iklim ve mimari tasarım ilişkisi, mimari tasarımı etkileyen iklimsel veriler, Türkiye'de görülen iklim tipleri incelenmiş ve bu iklim tiplerinin özelliklerine göre iklimle dengeli tasarım parametreleri, yerleşim ölçeği, bina ve mekan ölçeği ile yapı kabuğu ve elemanları ölçeği olmak üzere üç ana başlığa ayrılarak ele alınmıştır. Bu bağlamda Eskişehir ili Odunpazarı ilçesi kırsalından seçilen ve yerel mimari özellikleri barındıran altı adet köy yerleşimi ile ilgili mimari veriler saha çalışması ile elde edilmiş ve iklimle dengeli tasarım parametreleri açısından incelenerek değerlendirilmiş, iklimle dengeli olma durumları olumlu ve olumsuz yönleriyle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The climate, which is an indisputable influence on the products of traditional architecture, has become an ignorant factor with industrialization, developing technology and globalization in modern architecture. However, the sense of sustainability that began to be adopted along with the depletion of resources and the emergence of environmental problems in the 20th century, helped to bring importance to climate responsive design again. Environmental and climatic sensitivity maintains its importance and currency as a research topic. In this study, the relationship between climate and architectural design, climatic data affecting architectural design, climatic types in Turkey were investigated and climate responsive design parameters analysing by dividing into three main headings as settlement scale, building and space scale and building envelope and elements scale. It is discussed in this context, six village settlements selected from rural of Odunpazarı district of Eskisehir province obtained architectural data through field work about the settlement of the villages were evaluated by climate responsive design parameters with positive and negative aspects.