Analitik serim süreci yöntemi ile Türkiye için en uygun yenilenebilir enerji kaynağı alternatifinin analizi
Analysis of the most appropriate renewable energy resources for Turkey with the analytic network process
- Tez No: 459000
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ERGİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Enerji, günümüzde yaşamın temel unsurlarından biri haline gelmiştir. Ona olan ihtiyacımız, beraberinde tükenme korkusunu da getirmiştir. Teknoloji ve sanayileşmenin giderek artan hacmi karşısında, var olan doğal kaynakların değeri anlaşılmakta olup bunlardan enerji elde etmek ise artık birçok ülkenin başlıca gayesi olmuştur. Bu çalışmanın amacını; Analitik Serim Süreci Yöntemi kullanılarak Türkiye için en uygun yenilenebilir enerji kaynağı alternatifinin belirlenmesi ve diğer yenilenebilir enerji kaynağı alternatiflerinin öncelik değerlerine göre sıralanması oluşturmaktadır. Bu yaklaşıma uygun nitelikte belirlenen kriterler, yenilenebilir enerji kaynakları üzerine uzman birinin değerlendirmesine sunulmuştur. İkili karşılaştırmaları yapılan teknik, ekonomik, sosyal, sürdürülebilirlik ve çevresel kriterleri ve enerji alternatifleri için ağırlıklar hesaplanmıştır. Analiz sonucunda sırasıyla; rüzgar, güneş, hidrolik, biyokütle, hidrojen, jeotermal ve deniz kökenli enerji alternatiflerinin Türkiye için uygun olabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy has become one of the key elements of our lives today. Also it has brought along with it the fear of the shortage is the need. Technology and capacity in the face of growing industrialization mania is understood the value of existing natural resources and in order to obtain energy from them it has been the country has a lot of. The aim of this study of using analytic network process approach, to determine rank among prioritize renewable energy source alternatives. The criteria set out in this approach to the appropriate qualifications is presented to evaluate renewable energy sources onto one expert. Binary comparison be made of the technique, economic, social, sustainability and environmental criteria and the weight of the alternatives are calculated. End of the analysis, sequentially wind, solar, hydro, biomass, hydrogen, geotermal and marine origin energy alternatives appropriate for the Turkey.