Characterization of clay brick materials produced with red mud and nut shell wastes for building applications
Yapı uygulamaları için kırmızı çamur ve fındık kabuğu atıkları ile üretilmiş kil tuğla malzemelerinin karakterizasyonu
- Tez No: 459008
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBUBEKİR ATAN, DOÇ. DR. MÜCAHİT SÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Ceramic Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, yapı malzemelerinde ısı yalıtım amaçlı kullanılacak mikro gözeneklere sahip kil esaslı tuğla malzemeleri geliştirilmiştir. Türkiye, dünya fındık üretiminin yaklaşık % 70'ini üretmektedir. Bu tezin amacı, kil tuğlalarda pişirme sürecinde bir organik (fındık kabuğu) atığının gözenek yapıcı olarak kullanılması ile ısı iletim katsayısının düşürülmesidir. Ayrıca kil karışımına inorganik atık (kırmızı çamur) katkısıyla mekanik özelliklerinin uygun seviyelerde tutulmasıdır. Yüksek miktarda gözenekli ve kullanılabilir mekanik dayanıma sahip tuğlaların geliştirilmesi tuğlanın kullanılacağı ortamda enerji tasarrufu sağlayacaktır. Atık katkılı yapı tuğlalarının mineralojik, mikroyapısal, fiziksel, mekanik ve ısıl özellikleri araştırılmıştır. Seramik malzeme olan kil esaslı tuğla ürünler, geniş kompozisyonel hammaddelerden üretildikleri için bu atıkları bünyesinde tolere edebilecek malzemelerdir. Karışımlarda kullanılan killere düşük su içeriği (ağırlıkça takriben %15) uygulanmıştır. Bu çalışmada, kuru hammadde karışımları ağırlıkça (%2.5, %5, %7.5 ve %10) fındık kabuğu ve (%5, %10, %15, %20 ve %30) kırmızı çamurun kile eklenmesiyle hazırlanmıştır. Fındık kabuğu ve kırmızı çamur ilavesi ile tuğla kil içeren karışımlar mekanik bir karıştırıcıda hazırlanmıştır. Karışımlar preslenmiş, kurutulmuş, pişirilmiş ve böylece gözenekli ve kullanılabilir dayanımda yapılar elde edilmiştir. Ağırlıkça %10 fındık kabuğu ve %30 kırmızı çamur ilavesiyle hazırlanan karışımlardan oldukça yüksek gözenekli seramikler başarıyla üretilmiştir. Örneklerin ısıl iletkenlik katsayıları fındık kabuğu ve kırmızı çamur ilavesinin artmasıyla 0.78 W/mK (1.80 g/cm3)'den 0.45 W/mK (1.41 g/cm3)'e düşmüştür. En düşük basma dayanımı, 9.12 MPa bulunmuş ve bu değer kullanım için uygundur. Bu çalışma, hem atık geri dönüşümü, hem de hafif, ısı yalıtım amaçlı yapı malzemelerinin geliştirilmesine yönelik önemli bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this study, clay based brick with micro pores was developed for thermal insulation in the building materials. Turkey produces about 70% of the world hazelnut production. The aim of this thesis is to reduce the thermal conductivity coefficient by adding organic waste (hazelnut shell) into clay mixture to form porosity during firing of clay bricks. Moreover, it is to maintain the similar mechanical properties by adding inorganic waste (red mud) into clay mixture. The development of a highly porous bricks with applicable mechanical strength will contribute to save energy in the building. The physical, mineralogical, microstructural, thermal and mechanical properties of bricks contributing waste were investigated. Clay based brick structures which are produced from ceramic raw materials that have large compositions, can tolerate many waste materials with similar composition. Low water content (about 15% by weight) were applied to the clays used in the mixtures. In this work, dry brick mixtures were prepared by adding (2.5%, 5%, 7.5% and 10% by weight) hazelnut shell and (5%, 10%, 15%, 20% and 30% by weight) red mud to the clay. The mixtures containing brick clay with hazelnut shell and red mud addition were prepared in a mechanical mixer. The mixtures were pressed, dried and then fired to obtain the highly porous durable structure. Highly porous ceramics from the mixtures with up to 10% hazelnut shell and up to 30% red mud addition was successfully produced. Thermal conductivities of the samples decreased from 0.78 W/mK (1.80 g/cm3) to 0.45 W/mK (1.41 g/cm3) with increasing hazelnut shell and red mud addition. The lowest compressive strength of 9.12 MPa was found, it is appropriate for usage. This study is an important study for recycling of waste in the thermal insulating lightweight brick production.