Investigation of tool wear in grinding processes
Taşlama işlemlerinde takım aşınma sürecinin incelenmesi
- Tez No: 459028
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Düşük maliyetli, kaliteli ve hızlı üretim, rekabetçi endüstrinin temel unsurlarıdır. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak, taşlama, son yıllarda yüksek kalitede parçaları ekonomik bir şekilde üretmek için ön plana çıktı. Yüksek performanslı taşlama işlemlerinde en önemli kritik konulardan biri; yüzey bütünlüğü, parça kalitesi ve proses maliyeti üzerindeki etkisinden dolayı takım aşınmasıdır. Bu tezin temel amacı aşınma mekanizmaları, takım ömrü ve proses sonuçları dikkate alınarak taşlama taşlarının aşınma süreçlerini incelemektir. Taşlama işlemlerinde taş aşınması, tüm taşlama işlemini derinden etkileyebilen komplike bir olaydır. Sürtünmeye bağlı aşınma, parçacık kırılması ve parçacık kopması gibi farklı türdeki aşınma mekanizmaları incelenir. Aşınmanın taşlama kuvvetleri ve parçanın kalitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Parçacıklar süreç boyunca ayrı ayrı ölçülmüş ve aşınma mekanizmaları ayrıntılı olarak tartışılmıştır. Taşlama taşı yüzeyindeki parçacıkların bazıları rasgele seçilir ve parçacıkların ömrü sürecinde aşınmış parçacıkların tüm safhaları mikroskop altında izlenir. Aşınma ile ilgili yüzey pürüzlülüğünün incelenmesi, takım ömrü boyunca hem iş parçası hem de taşlama taşı için yapılır. Taşlama taşının aşınma davranışı, kesme derinliği, ilerleme hızı ve kesme hızı gibi proses parametrelerine duyarlıdır. Kesme derinliğinin aşınma ve proses sonuçları üzerindeki etkisi üzerine bir analiz yapılmıştır. Seçilen tekerlek-iş parçası çifti için takım ömrü kriterleri sağlanmaktadır. Elektrolizle kaplanmış CBN taşlama tekerleğinin yüzey pürüzlülüğünü öngörmek için yeni bir model sunulmuştur. Elektrolizle kaplanmış taşlama taşının aşınma durumu bu model tarafından tahmin edilebilir ve model tek katmanlı taşların diğer türlerine de uygulanabilir. Model parçanın yüzey kalitesini tahmin etmek için kullanılabilir, çünkü iş parçasının ve taşlama taşının yüzey pürüzlülüğü birbiriyle ilişkilidir. Model deneyler ile doğrulanmış ve iyi bir mutabakat sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Low cost, high quality and fast production are essentials of the competitive industry. Due to technological advances, grinding has come into the forefront for producing high quality parts in an economical way in recent decades. One of the most important critical issues in superabrasive machining processes is tool wear due to itsimpact on surface integrity, part quality and process cost. The main aim of this thesis is to investigate the wear process of grinding wheels considering wear mechanisms, tool life and process outcomes. Wheel wear in grinding is a sophisticated phenomenon which can affect the entire grinding process profoundly. Different types of wear mechanisms such as attritious wear, grit fracture and pullout of the abrasive grits are studied. The effect of wear on the grinding forces and the quality of the part have been investigated. Grits were individually measured during the process and the wear mechanisms are discussed in detail. Some of the grits on the wheel surface are chosen randomly and all phases of worn grits are monitored during its lifetime under a microscope. Wear related surface roughness investigations are done for both the workpiece and the tool throughout the tool life. The wear behavior of the grinding wheel is sensitive to the process parameters such as depth of cut, feed rate and cutting speed. An analysis on the effect of depth of cut on the wear and process results is done. Tool life criteria is provided for the selected wheel-workpiece pair. A new model is presented to predict the surface roughness of the electroplated CBN grinding wheel. The wear condition of the electroplated grinding wheel can be estimated by this model and the model can also be applied to the other type of single-layer wheels. The model can be used to predict the surface quality of the part, because surface roughness of the workpiece and grinding wheel are correlated to each other. The model is verified by experiments and good agreement is obtained.