Ordu ilinde kivi yetiştiriciliği ve sulaması
Cultivation and irrigations of kiwi in Ordu
  1. Tez No: 459092
  2. Yazar: MERVE ÇANKAYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OKUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmada, Ordu ilinde kivi yetiştiriciliği, kivi yetiştirilen yörelerde sulama sorunları ve sulama şekilleri ortaya konulmuştur. Sorunlara çözüm önerileri geliştirmek ve yetiştiricilerin kivi sulaması konusunda görüş ve bilgilerini belirlemek amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Yıllara göre hangi yörelerde hangi sulama yöntemi kullanıldığı araştırılıp, hangisinden daha çok verim alındığı konusunda değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda; yetiştiricilerin bir çoğunun hem kolay kurulması, hem de daha fazla üretim artışı sağlaması nedeniyle yağmurlama sulama sistemini yeğledikleri saptanmıştır. Sulamada kullanılan suların uygun niteliklerde olduğu, fakat sulama zamanında Sulama zamanında yetiştiricilerin yeterli miktarda suyu toprağa uygulayamadıkları görülmüş olup konunun ilgili birimlere iletilmesinde yardımcı olunmuştur.
Özet (Çeviri)
This article is a report on types and problems of irrigation in kiwi cultivated areas in Ordu. A survey study is done with the aim of improving solution suggestions to problems and identfying knowledge and opinions of growers about kiwi irrigation. By searching which irrigation method used in which places by years, evaluations about which one has more efficiency are done. In the research, it is determined that most of the growners prefer springer irrigation system by the reason of its being easy set-up and providing more speed-up. It is seen that growers couldn't get sufficient water with suitable quality at the time of irrigation, lent assistance for transmitting issue to relevant department.