Ordu ili kivi bahçelerinde görülen yabancı ot türlerinin ve yoğunluklarının belirlenmesi
Determination of weed species and coverage in kiwifruit orchards in Ordu
  1. Tez No: 430996
  2. Yazar: HİKMET YONAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR KOLÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışma, Ordu ili kivi bahçelerinde görülen yabancı ot türlerinin, rastlama sıklıkları (%), kaplama alanları (%) ve yoğunlukları (adet/m²) belirlenmesi amacı ile 2015 yılında Ordu ilinde yürütülmüştür. İl 4 bölgeye ayrılarak (Altınordu-Gülyalı, Ulubey-Kabadüz, Perşembe-Fatsa-Çamaş, İkizce-Ünye-Çaybaşı) Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim ayları olmak üzere iki farklı dönemde, Ordu (Merkez)'dan başlamak üzere her 5 km'de bir durularak kivi bahçelerinde 1 da'lık alan içerisinde 4 kez 1 m²'lik çerçeve atılarak çerçeve içerisinde bulunan yabancı ot türleri, rastlama sıklıkları (%), kaplama alanları (%) ve yoğunlukları (adet/m²) saptanmıştır. 26 kivi bahçesinde yapılan sürveylerde 33 familyaya ait 86 yabancı ot türü tespit edilmiştir. Genel yabancı otlanma (%) 1. döneminde (Nisan-Mayıs) % 82.27, 2. dönemde (Eylül-Ekim) ise % 80.12 olarak tespit edilmiştir. Bulunan familyalar içerisinde en geniş familya 18 tür ile Asteraceae familyası olmuştur. 1. dönemde (Nisan-Mayıs) 31 familyaya ait 71 yabancı ot türü tespit edilmiş ve en fazla rastlanılan yabancı ot türü Convolvulus arvensis L. (Tarla Sarmaşığı) % 69.23 olmuştur. 2. dönemde (Eylül-Ekim) ise 31 familyaya ait 67 tür tespit edilmiş ve en fazla rastlanılan yabancı ot türü yine C. arvensis L. % 53.85 olmuştur. Genel kaplama alanı (%) olarak en fazla 1. dönemde % 10.37 Poa trivialis L. (Kaba salkımotu), 2. dönemde ise % 11.37 Setaria glauca (L.) P.B. (Sıçansaçı) türü olarak saptanmıştır. Yabancı otların metrekaredeki yoğunluğu, 1. dönemde P. trivialis L. 16.27 adet/m², 2. dönemde ise S. glauca (L.) P.B. 14.42 adet/m² ile en yoğun türler olarak belirlenmiştir. Özel kaplama alanı (%) olarak 1. dönemde Carex flacca Schreber (Gevşek saparna) % 25.94, 2. dönemde ise Polygonum aviculare L. (Çoban değneği) % 28.33 olarak saptanmıştır. Rastlama sıklığı (%) olarak; 1. dönemde (Nisan-Mayıs) C. arvensis L. % 69.23, Stellaria media (L.) Vill. (Kuşotu) ve Artemisia vulgaris L. (Yabani pelin) % 65.38, Urtica dioica L. (Büyük ısırgan) % 61.54, 2. dönemde (Eylül-Ekim) ise C. arvensis L. % 53.85, Amaranthus retroflexus L. (Tilkikuyruğu) % 50.00 ve U. dioica L. % 46.15 ilk 3 sırayı almıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2015 to determine weed species, their frequency (%), coverage area (%) and their densities (number/m²) in kiwi orchards in Ordu. As a method Ordu was divided into 4 parts of research area; Altınordu-Gülyalı, Ulubey-Kabadüz, Perşembe-Fatsa-Çamaş, İkizce-Ünye-Çaybaşı. The study was carried on in two different periods that are April-May and September-October in the year of 2015. It was started from center of Ordu and stopped for every 5 kilometers to make 4 different examination of randomly selected 1 m² area within 1 da kiwi orchard. This selection was done by throwing a 1x1 wood frame over the area randomly. During examination weed species, their frequencies (%), coverage area (%) and their densities (pieces/m²) are determined. 86 weed species belonging to 33 families were determined in the surveys carried out in 26 kiwi orchards. At the end of this survey which is conducted in 2 different periods, general weed coverage is found out to be 82.27 % for the first period (April-May) and 80.12 % for the second period (September-October).Among this families the largest family was found to be Asteraceae having 18 speciens. In the first period (April-May) 71 species were identified belonging to 31 familia and the most frequently encountered weed species was Convolvulus arvensis L. (field bindweed) by 69.23 %. In the second period (September-October) 67 species were identified belonging to 31 familia and the most frequently encountered weed species was C. arvensis L. by 53.85 %. Poa trivialis L. (rough stalk bluegrass) was found to have the largest general coverage area by 10.37 % in the first period and Setaria glauca (L.) P. B. (yellow foxtail) was found to have the largest general coverage area by 11.37 % in the second period. The most dense weed species are found out to be P. trivialis L. by 16.27 pieces/m² for the first period and S. glauca (L.) P. B. by 14.42 pieces/m² for the second period. Special coverage area (%) was found to be Carex flacca Schreber (blue sedge) 25.94 % in the first period, Polygonum aviculare L. (common knotgrass) 28.33 % in the second period. With respect to frequencies C. arvensis L. is the first specie by a rate of 69.23 %, Stellaria media (chickweed) and Artemisia vulgaris (mugwort) are the second ones by 65.38 % and Urtica dioica L. (Stinging nettle) is the third one by 61.54 %, for the first period whereas C. arvensis L. is the first one by a rate of 53.85 %, Amaranthus retroflexus L. (redroot pigweed) is the second one by 50.00 % and U. dioica L. is the third one by 46.15 % during the second period.