Yerel yönetimlerde kurumsal performans kartı uygulaması: Erzurum Büyükşehir Belediyesi örneği
A balanced scorecard application in local administrations: A case of Erzurum Metropolitan Municipality
- Tez No: 459121
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ERKAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bir kurumun performansını ölçmede yönetimler genellikle daha önceden belirlenmiş ve genel kabul görmüş ölçütlere göre karar verirler. Performans ölçümünün başarısı kurumların yapılarına ve seçilen tekniğin uygunluğuna bağlıdır. Kurumsal Performans Kartı farklı büyüklükteki organizasyonlarda kullanılabilen bir performans yönetim sistemidir. Kurumun performansında önemli pay sahibi olup ancak ölçümü zor olan göstergelerin de değerlendirmeye alınması gerekir. Kurumsal Performans Kartı bir işletmenin finansal ve finansal olmayan hedeflerini mantıklı performans ölçütlerine çevirmektedir. Kurumsal performans kartın dört boyutu; finansal boyut, müşteri boyutu, içsel işletme süreçleri boyutu ile öğrenme ve gelişme boyutu amaçları dengelemektedir. Bu çalışmada Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kent İçi Ulaşım Birimi için kurumsal performans kartı yöntemi kullanılarak performans değerlendirme çalışması yapılmıştır. Söz konusu yöntemin uygulanmasında karşılaşılan belirsizliklerin giderilmesinde ve net ifade edilemeyen durumların daha doğru açıklanabilmesi için bulanık AHP yönteminden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
When measuring the performance of an institution business usually decide on a set of pre-established and generally accepted criteria. The success of performance measurement depends on the organization of the institutions and the suitability of the selected technique. The Balanced Scorecard is a performance management system that can be used in different sized organizations. Indicators that have a significant share in the performance of the institution but are difficult to measure should also be evaluated. The Balanced Scorecard transforms an organization's financial and non-financial objectives into logical performance measures. The Balanced Scorecard of four dimensions; financial dimension, customer dimension, internal business process dimension and learning and development dimension. In this study, a performance evaluation study was conducted for the Urban Transportation Unit of Erzurum Metropolitan Municipality by using the Balanced Scorecard method. The fuzzy AHP method was used to eliminate ambiguities in the application of the method and to clarify the cases that can not be expressed clearly.