Hastane görüntüleme merkezlerinde istasyonların yük dengesinin sağlanması için benzetim tabanlı bir model
A simulation-based model for providing the load balance of stations in hospital imaging centers
  1. Tez No: 459120
  2. Yazar: MASOUD KHORSHIDI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ERKAYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Hastane cihazlarını verimli bir şekilde kullanmak, sağlık sistemlerinde aranan bir hedeftir. Bu çalışmada, hastanelerin görüntüleme merkezlerinde kullanılan istasyonların etkinliğini arttırmak için yeni bir yaklaşım getirilmiştir. Ayrıca, bu akıllı modelin benzetimi MATLAB programlama ile yapılmış. Bu modelde hastaların atanması, hastanın türüne dayanmaktadır. Ayrıca, dünyadaki hastanelerde kullanılan mevcut modelin benzetimi yapılmış. Üstelik, iki simülasyonun sonuçları elde edilmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmış. Son olarak, simülasyonda elde edilen sonuçların güvenilirliği SPSS programında Varyans Analizi (ANOVA) ve Wilcoxon sıralama testi ile incelenmiştir. Sonuçlara göre, bu çalışmada tanıtılan modelin etkinliği mevcut yöntemden daha iyidir.
Özet (Çeviri)
Using hospital devices in an efficient way is a coveted goal in healthcare systems. In this study, a novel approach is introduced in order to improve efficiency of stations in imaging centers of hospitals. Furthermore, simulation of this intelligent model is done by MATLAB programming. Assignment of patients in this model is based on patients type. In addition, simulation of current model, which is using in hospitals around the world is conducted. Moreover, the results of two simulation are acquired and compared with each other. Finally, the reliability of obtained results in simulation is examined by Analysis of Variance (ANOVA) and Wilcoxon (signed rank) test in SPSS program. According to results, the efficiency of introduced model in this study is better than current method.