Indoor distance based positioning by using metrics of standard communication technologies
Standart iletişim teknolojileri metrikleri kullanılarak iç mekan mesafe tabanlı konumlama
- Tez No: 459204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda, kapalı alan konumlandırma problemi çalışmak için oldukça sık tercih edilen bir konu olmuştur. Bu tezde, kapalı bir mekanda 4 üyeli bir robot takımı için kablosuz haberleşme metriklerini temel alan bir pozisyon belirleme sistemi sunulmuş ve gerçekleştirilmiştir. Üyeler arasındaki mesafelerin alıcıya gelen sinyal şiddeti ölçümleri ile tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Tahmin edilen mesafelerin kullanılmasıyla, üyelerin göreli konumları başlangıç koşulsuz pozisyon belirleme algoritması ile belirlenmiştir. Bu tezde, tercih edilen kablosuz haberleşme metriği, Alınan İşaret Şiddet Göstergesi'nin (RSSI) yanı sıra diğer metrikler, Varış Süre Farkı (TDoA), Varış Süresi (ToA) ve İki Yönlü Varış Süresi (Two-Way ToA) de incelenmiştir. Seçilen donanım ile, kısa mesafe düşük maliyetli kapalı alan pozisyon belirleme sisteminin gerçekleştirilebilmesi için zaman temelli metriklerin yerine RSSI metriğinin kullanılması düşünülmüştür. RSSI ölçümleri, 4 üye dizilimi ve 2 farklı ortam için birden fazla kez kaydedilmiştir. Bu kayıtlar kullanılarak üyeler arasındaki mesafeler tahmin edilmiştir. 4 üye için 6 farklı mesafe değeri, ITU Kapalı Alan Mesafe Kayıp Modeli, İki Işınlı Yerden Yansımalı Mesafe Kayıp Modeli ve Deneysel Olarak Türetilmiş İşaret Şiddeti Mesafe Alaka (EDR) Modeli ile olmak üzere 3 farklı Alınan İşaret Şiddeti (RSS) temelli mesafe kestirim yöntemi kullanılarak tahmin edilmiştir. Mesafe kestirimleri, Başlangıç Koşulsuz İç Mekan Pozisyon Belirleme algoritmasında, yani NOIP'te kullanılmak üzere, 4 üye, 3 mesafe kestirim yöntemi ve 2 ortam için yapılmıştır. Sunulan pozisyon belirleme algoritması, NOIP, başlangıç koşuluna ihtiyaç duymayan üçgenleme temelli bir pozisyon belirleme algoritmasıdır. Üyelerin pozisyon tahminleri, spesifik donanım ve ortam seçimleri ile 4 farklı üye dizilimi için sunulmuştur. Sistemin kullanılabilirliği tartışılmış, kalitesini, verimliliğini ve geçerliliğini arttırmak için bazı ek bilgiler sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, indoor localization problem is a highly preferred topic to study. In this thesis, a positioning system based on wireless communication metrics is proposed and implemented for a 4 client robotic team in an indoor environment. It is aimed to estimate the distances between the clients by using the received signal strength measurements. By using the estimated distances, the relative positions of the clients are identified by the proposed no initial indoor positioning algorithm. In this thesis, besides the preferred wireless communication metric, Received Signal Strength Indicator (RSSI), the other metrics, Time Difference of Arrival (TDoA), Time of Arrival (ToA) and Two-Way ToA are also examined. With the selected hardware it is considered to use RSSI instead of time based metrics in order to implement a short range low cost indoor positioning system. The RSSI measurements are recorded more than once for two different indoor environments and four different client layouts. By using those recordings the distances between the clients are estimated. For 4 clients, 6 different distance values are estimated by using 3 different Received Signal Strength (RSS) based distance estimation methods namely International Telecommunication Union (ITU) Indoor Path Loss Model, Two-Ray Ground Reflected Path Loss Model and the Experimentally Derived Signal Strength Distance Relation (EDR) Model. The distance estimations for 4 clients, 3 distance estimation methods and two environments are recorded to be used in No Initial Indoor Positioning algorithm, the NOIP. The proposed positioning algorithm, the NOIP, is a triangulation based positioning algorithm that needs no initial conditions. The position estimations of the clients for all the client layouts are presented for the specific hardware and environment selection. The usability of the system is discussed and some additional information is provided to improve the quality, efficiency and availability of the system.