Dynamic scheduling of flexible job shops under capacity and setup constraints
Kapasite ve ayar kısıtları altında esnek atölyelerin dinamik çizelgelenmesi
  1. Tez No: 459224
  2. Yazar: FATMA SELEN KARASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKASOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez dinamik esnek atölye çizelgeleme problemini ele almaktadır. Makine kapasite kısıtı altında olaya dayalı atölye çizelgeleme politikası sunulmuştur. Önerilen metot, sipariş bazlı teslim tarihi ve sıra bağımlı hazırlık sürelerini dikkate alarak açgözlü rasgele seçimli uyarlanabilir arama prosedürünü kullanmaktadır. Ayrıca, kapasite ayarlamaları yapmaya çalışırken müşteri bazlı teslim tarihlerini gerçekleştirebilmek için çizelgeleme kararına sipariş kabul/ret kararı ve sipariş gözden geçirme/gönderme mekanizması entegre edilmiştir. Ortalama sipariş gecikmesi, çizelge değişkenliği, siparişlerin toplam tamamlanma zamanı ve ortalama siparişlerin akış süresi hedeflerini dikkate alan önleyici tabanlı, çok amaçlı bir yaklaşım kullanılmıştır. Önerilen problemin test edilmesine yönelik kıyaslama örnek setleri bulunmamaktadır. İlk olarak, literatürdeki statik atölye çizelgeleme problemi kıyaslama örnekleri, önerilen algoritmanın performansını test etmek için çözülmüştür. Ardından, önerilen algoritmanın kabiliyeti, dinamik atölye çizelgeleme varsayımsal vaka seti aracılığıyla test edilmiştir. İkinci olarak, önerilen algoritmanın performansını test etmek için literatürdeki statik esnek atölye çizelgeleme problemi kıyaslama örnekleri çözülmüştür. Ardından, önerilen algoritmanın kabiliyeti, dinamik esnek atölye çizelgeleme varsayımsal vaka seti aracılığıyla analiz edilmiştir. Önerilen algoritmanın performansı, bir dizi hesaplama deneyiyle sınanmış ve hesaplanan sonuçlar, önerilen algoritmanın dinamik esnek atölye çizelgeleme problemini çözmek için tatmin edici performanslara sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis concerns the problem of dynamic flexible job shop scheduling. An event driven job shop scheduling policy under machine capacity constraints is presented. The proposed method makes use of the greedy randomized adaptive search procedure by also taking into account order's due dates and sequence-dependent setup times. Moreover, order acceptance/rejection decision and order review release mechanism are integrated with scheduling decision to meet customer due date requirement while attempting to execute capacity adjustments. A preemptive based multi-objective approach which accounts for four objectives: mean tardiness, schedule unstability, makespan and mean flow time is employed. Within this context, there is no set of benchmark instances for testing of the proposed problem. First, the job shop scheduling problem benchmark data is solved by the proposed algorithm in order to test the performance of the proposed algorithm. Then the capability of the proposed algorithm is tested through a set of the dynamic job shop scheduling hypothetical cases. Second, the proposed algorithm sorts out the flexible job shop scheduling problem benchmark data in order to test the performance of the proposed algorithm. Then capability of the proposed algorithm is analyzed through a set of dynamic flexible job shop scheduling hypothetical cases. The performance of the proposed algorithm is tested through a set of computational experiments and computational results indicate that the proposed algorithm has satisfactory performances for solving the dynamic flexible job shop scheduling problem.