Esnek atölye tipi üretim ortamında stokastik talep için dinamik çizelgeleme
Dynamic flexible job shop scheduling under stochasticdemand
  1. Tez No: 605400
  2. Yazar: ÜMİT ERAYDIN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL EMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasının ana hedefi hat duruşları, iş kuyrukları ve parçaların aşırı üretimi nedeniyle kapasite kaybını önlemek için kullanımı kolay ama etkili bir atölye kontrol sistemi tasarlamaktır. Önerilen kontrol sistemi stokastik talebe cevap vermek amacıyla stok seviyelerini anlık güncelleyen çekme tip sistem kullanan bir dinamik çizelgeleme yaklaşımını içermektedir. Dinamik çizelgeleme yaklaşımı olarak olay tabanlı algoritmalar esas alınmıştır. Önerilen algoritmalar siparişleri, stokları, En Geç Başlama Zamanını ve En Kısa İşlem Süresini dikkate alan üç adımlı sınıflandırma ve sıralama prosedürüne sahiptir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis study is to devise an easy-to-use but effective shop floor control system to prevent capacity losses due to line stoppages, job queues and overproduction of parts. The thesis offers to use a dynamic scheduling approach responsive to stochastic demands as working under a pull type system using instant update of inventory levels. An event-based algorithmic approach is proposed for dynamic scheduling. Consisting of a three step sorting and sequencing procedure that considers orders, inventories, Earliest Due Date (EDD) and Shortest Process Time (SPT).