Genç alabalıkların sabit su sıcaklığındaki büyüme hızına, saf ve atmosferik oksijenin etkisi üzerinde bir çalışma
- Tez No: 45924
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) yavrularının sabit su ' sıcaklığındaki büyüme hızına saf ve atmosferik oksijenin etkisi araştırılmıştır. îki aşamada gerçekleştirilen araştırmada 80x36x35 cm boyutlarında 4 adet cam akvaryum ile, debisi 0.8 lt/dk olan 0.6 m3 hacimli 4 adet fiber tank kullanılmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında cam akvaryumlarda gerçekleştirilen denemede, ortalama total boy uzunluğu 57.75 + 1.4? mm ve 53.05 + 0.81 mm, ortalama ağırlığı 2.121 ± 0.155 g ve 1.528 ± 0.87 g olan 259 adet gökkuşağı alabalığı denemeye alınmıştır. Bu aşamada kullanılan 4 adet akvaryumdan ikisi aydınlık, diğer ikiside karanlık ortamda mu hafaza edilirken, her 2 grupta yeralan akvaryumlardan birine atmosfe rik diğerinede saf oksijen verilmiştir. On dört hafta süren denemenin ilk hafta sonu ile deneme bitiminde saf ve atmosferik oksijen kulla nılan gruplar arasındaki total boy ve ortalama ağırlık arasındaki fark istatistiki olarak önemsiz (P> 0.05) bulunmuştur. Atmosferik ve saf oksijen kullanılan aydınlık ve karanlık gruplar da ise, total boy ve ortalama ağırlık arasındaki farkın istatistiki olarak önemli (P < 0.01) olduğu saptanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında fiber tanklarda gerçekleştirilen denemede ortalama total boy 60.02 ± 1.04 mm ve ortalama ağırlığı 1.897 + 1.045 g olan 245 adet gökkuşağı alabalığı denemeye alınmıştır. Bu aşamada saf ve atmosferik oksijen uygulanan tankların tamamı birin ci aşama sonuçlarına göre karanlık ortamda tutulmuştur. Yedi hafta süren denemenin birinci hafta sonu ve 7. hafta sonuçları aynı olup, her iki grupta yeralan balıklardaki total boy ve ağırlık ortalama ları arasındaki farkın istatistiki olarak önemsiz (P > 0.01) olması, yavru alabalık yetiştiriciliğinde saf oksijen kullanımının büyüme hızına etkisinin dikkate değer olduğunu göstermektedir. VI
Özet (Çeviri)
StMMRY In this study the effect of pure and atmospheric oxygen on the growth rate of juvenile rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) at constant temperature were investigated. In the investigation experiments were realized as two stages with four glass aquariums at dimension of 80x36x35 cms. and water supplied 0.8 1/min. and four fiber tanks having 0.6 m3 volume were used. In the first stage, at the aquariums conditions the total of 259 juvenile rainbow trout were used which has 57.75 + 1.43 mm and 53.05 + 0.81 mm total length and 2.121 + 0.155 g and 1.528 + 0.87 g average weight. Two aquarium was maintained at dark condition and the other two aquarium was at light condition which had used four glass aquariums in this stage. One of these group were used pure oxygen and other group had atmospheric oxygen supply. The trial has continued fourteen weeks. At the end of the first week and the last week of the investigation no difference has been found in total length and weight datas. The difference between pure and atmosphe ric oxygen wasn't significant as statistically (P > 0.05). Even if, on the groups are maintenance at light and dark conditions were found difference total length and weight datas between pure and atmospheric oxygen groups were significant as statisticaly (P < 0.01). The second stage were set up in fiber tanks. Total of 245 juvenile rainbow trout which has 60.02 + 1.04 mm total length and 1.897 + 1.045 g average weight were used with pure and atmospheric oxygen on the experiment. The groups of fish were maintained under dark condi tions according to results of the first stage. Second periods of inves tigation were maintained 7 weeks. End of the first and seventh week results no difference has been found. The both group's total lengths and average weights were not significant as statisticaly (P > 0.01). Thus, effects of the pure oxygen of the growth rate juvenile trout were found significant as evidence in the fish cultures. VII